نخستین شیرجه كاوشگر سولار اوربیتر به سیاره زهره

نخستین شیرجه كاوشگر سولار اوربیتر به سیاره زهره کاوشگر ˮسولار اوربیترˮ نخستین پرواز نزدیک خود از کنار سیاره زهره را با موفقیت انجام داد تا از جاذبه این سیاره برای شتاب گرفتن به سمت خورشید استفاده و داده های ارزشمندی را در این راه جمع آوری کند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، کاوشگر "سولار اوربیتر"(Solar Orbiter) به معنای "مدارگرد خورشیدی" متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) در راه خود برای رسیدن به خورشید استوار است.
این فضاپیما نخستین پرواز نزدیک خویش را از کنار سیاره ناهید(زهره یا ونوس) به اتمام رسانده است و اطلاعاتی درباره این سیاره جهنمی جمع می کند.
در تاریخ ۹ فوریه سال ۲۰۲۰، ناسا و آژانس فضایی اروپا مأموریت مدارگرد خورشیدی خود معروف به "سولار اوربیتر"(Solar Orbiter) را به فضا پرتاب کردند. هدف این مأموریت پاسخ دادن به برخی سؤالات کلیدی علمی است. این سوالات شامل سیر تکاملی سیاره ها و ظهور حیات، نحوه کار منظومه شمسی، منشاء جهان هستی و همینطور فیزیک بنیادی در جهان است.
ابزارهای کمک کننده جمع آوری داده های جدید شامل ردیاب ذرات انرژی، ابزار امواج رادیو و پلاسما و مغناطیس سنج هستند. داده های چهارمین ابزار آن معروف به "آنالیز کننده پلاسمای باد خورشیدی" در اواخر سالجاری منتشر خواهد شد.
ابزارهای سنجش از دور مدارگرد خورشیدی در نوامبر ۲۰۲۱ عملیات خویش را آغاز کردند و قبل از آن به انجام آزمایشات و کالیبراسیون در فواصل کوتاه ادامه دادند. بر مبنای رویکرد موفقیت آمیز مأموریت های قبلی فیزیک خورشیدی، تصمیم بر این شده است که زمان بین داده های دریافت شده روی زمین و انتشار آنها برای جهان حداکثر ۹۰ روز باشد. در این زمان، محققان داده های دریافت شده توسط مدارگرد خورشیدی را کالیبره می کنند. هنگامی که ابزارها داده ها را دریافت می کنند، مأموریت وارد مرحله کالیبراسیون می شود که در آن کار زیادی توسط هر گروه از محققان انجام می شود تا درک کنند که ابزار آنها در فضا چگونه کار می کند. بعد از درک نحوه عملکرد ابزار، محققان داده ها را پردازش کرده و به مرکز نجوم فضایی اروپا(ESAC) می فرستند. در آنجا، داده ها در مرکز نجوم فضایی اروپا بایگانی شده و برای عموم در دسترس قرار می گیرد.
هنگامی که تلسکوپ ها بر روی سیاره زهره تمرکز می کنند، چیزی در نمی یابند و از تصاویر واضح خبری نیست، اما "سولار اوربیتر" داده های مغناطیسی، ذره ای، پلاسمایی و رادیویی را جمع آوری کرده است که می تواند بینشی جدید در مورد نحوه تعامل زهره با بادهای خورشیدی عرضه نماید.
دانشمندان انتظار دارند چند روز طول بکشد تا بتوانند نتایج حاصل را تجزیه و تحلیل کنند و ببینند آیا کشف جدیدی در این داده های جدید وجود دارد یا نه. البته نباید منتظر شگفتی های بزرگی باشیم، چون که هم "سولار اوربیتر" یک فضاپیمای زهره شناس نیست و همینطور چندان به زهره نزدیک نشده است که بتواند به خوبی از آن اطلاعات کسب کند و با فاصله 4700 مایلی از کنار آن عبور کرده است.
البته در همین حال هم این کار، یک نقطه عطف مهم بوده است. این نخستین شیرجه "سولار اوربیتر" و یکی از نخستین فرصت های آن برای به دست آوردن داده ها بعنوان بخشی از مأموریت هفت ساله خود است.
منبع:

1399/10/08
23:47:39
5.0 / 5
1177
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات