عكس روز ناسا؛

میدان مغناطیسی كهكشان سیگار

میدان مغناطیسی كهكشان سیگار به گزارش دیجیتالر ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از یک کهکشان زیبای ستاره فشان به نام ˮمسیه ۸۲ˮ(Messier ۸۲) منتشر نمود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، مسیه ۸۲ (یا ان جی سی ۳۰۳۴ یا کهکشان سیگار) یک کهکشان ستاره فشان است که در فاصله ۱۲ میلیون سال نوری و در صورت فلکی خرس بزرگ قرار دارد.
میدان های مغناطیسی کهکشان مسیه ۸۲ یا کهکشان سیگار به صورت خطوطی در نور مرئی در این تصویر ترکیبی فروسرخ که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا و تلسکوپ فضایی اسپیتزر از این کهکشان ثبت شده، نشان داده شده اند.
این کهکشان که در صورت فلکی خرس بزرگ واقع شده بسیار دیدنی است. بادهای ستاره ای که از ستاره های جدید داغ منتشر می شوند یک ابر باد کهکشانی را می سازند که انبوهی از گاز داغ (رنگ قرمز) و هاله ای عظیم از گرد و غبار دودی (رنگ زرد / نارنجی) عمود بر کهکشان باریک (رنگ سفید) را منفجر می کند. محققان از داده های میدان مغناطیسی رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ ( Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) مشهور به SOFIA و ابزارهایی که به صورت گسترده برای مطالعه فیزیک اطراف خورشید استفاده شده است، برای اندازه گیری قدرت میدان مغناطیسی ۲۰ هزار سال نوری در اطراف این کهکشان استفاده کردند.
به نظر می آید این میدان های مغناطیسی مانند باد خورشیدی در خورشید به صورت نامحدود در فضای بین کهکشانی امتداد دارند که مطالعه آنها امکان دارد به محققان در توضیح چگونگی حرکت گاز و گرد و غبار در فضایی بسیار دور از کهکشان کمک نماید.

منبع:

1399/10/26
23:05:59
0.0 / 5
1106
تگهای خبر: اینستاگرام , كاربر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات