این هوش مصنوعی وام گیرندگان را تایید صلاحیت می كند

این هوش مصنوعی وام گیرندگان را تایید صلاحیت می كند به گزارش دیجیتالر مردم دوست دارند تا با یک نگاه دیگران را قضاوت کنند حالا الگوریتمی ادعا می کند که می تواند کاری مشابه انجام دهد و در عرض تنها دو دقیقه قابل اعتماد بودن فردی که از بانک تقاضای وام کرده است را تشخیص دهد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، هفته گذشته یک شرکت مستقر در توکیو به نام "دیپ اسکور"(DeepScore) در نمایشگاه CES۲۰۲۱ از برنامه تشخیص چهره و صدای خود رونمایی نمود که بعنوان "موتور امتیازدهی نسل جدید" برای وام دهندگان، شرکتهای بیمه و سایر موسسات مالی معرفی شده است.
در حالیکه مشتری به ۱۰ سوال پاسخ می دهد، هوش مصنوعی چهره و صدای او را تجزیه و تحلیل می کند تا "امتیاز واقعی" را محاسبه کند که می تواند به شرکت ها در تصمیم گیری برای رد یا تأیید فرد کمک نماید.
دیپ اسکور می گوید که هوش مصنوعی آنها می تواند با دقتی ۷۰ درصدی و البته ۳۰ درصد منفی کاذب دروغ ها را شناسایی کند.
با این حال، دانشمندان نگرانی هایی در این مورد مطرح نمودند. آنها می گویند این برنامه به احتمال زیاد باعث تبعیض بین افراد سالم و افراد مبتلا به تیک عصبی یا اضطراب می شود و در نتیجه این افراد وام یا پوشش مالی لازم را دریافت نخواهند کرد.
دکتر رومان چودهری(Rumman Chowdhury)، بنیانگذار شرکت هوش مصنوعی Parity می گوید: می توان گفت به صورت کلی تعدادی رفتارهای عمومی وجود دارد که افراد هنگام دروغ گفتن انجام می دهند. اما این مورد قابل تشخیص در یک فرد خاص نیست. من امکان دارد دماغم را لمس کنم و این یک تیک عصبی باشد نه نشانه ای از دروغگویی.
دانشمندان از هوش مصنوعی برای خواندن چهره افراد به منظور یافتن حقایق پنهانی مثل گرایشات سیاسی و جنسی آنها استفاده می نمایند پس جای تعجب ندارد اگر برای تشخیص قابل اعتماد بودن فرد هم سراغ هوش مصنوعی بروند.
بر طبق گفته های شرکت سازنده، هوش مصنوعی دیپ اسکور چهره افراد را مشاهده می کند و به صدایشان گوش می دهد.
شیرابه اوگینو(Shirabe Ogino) مدیرعامل دیپ اسکور، در اطلاعیه ای اظهار داشت: وقتی شما دروغ می گویید احساس استرس می کنید، چشم ها و دهانتان تکان می خورد و صدایتان می لرزد.
اوگینو توضیح داد که فناوری دیپ اسکور بر بیشتر از ۲۰۰ مقاله تحقیقاتی در مورد ارتباط حرکات جزئی بدن با استرس و قابل اعتماد بودن فرد استوار است.
اما از طرفی دیگر دانشمندان می گویند حالت های صورت نشان دهنده ی وضعیت روانی فرد نیستند و از فردی به فرد دیگر و حتی در فرهنگ های مختلف متفاوت اند. علاوه بر آن به نظر می آید این تشخیص دهنده ی حالات صورت برای زنان و افراد با پوست تیره تر تبعیض قائل می شود.
به نظر می آید اوگینو از این موضوعات با خبر است و می گوید: این هوش مصنوعی را برای تشخیص تفاوت های فیزیکی تنظیم کرده اند. وی همینطور تصریح کرد که دیپ اسکور تصمیم نهایی را برای وام دهندگان نخواهد گرفت بلکه تنها بعنوان بخشی به صدور حکم نهایی کمک خواهد نمود. هیچ الگوریتمی ۱۰۰ درصد نیست.
دیپ اسکور نحوه ی استفاده از این هوش مصنوعی در شرکتهای بیمه هم توضیح داد. به صورت مثال می توان از این هوش مصنوعی برای فردی که گرفتار سرطان است اما چون در مراحل اولیه بیماریست و آنرا پنهان می کند بهره برد و اگر این برنامه تشخیص دهد که متقاضی دروغ می گوید شرکت می تواند هزینه ها را افزایش داده و یا او را برای آزمایشات بیشتر بفرستد.
علاوه بر احتمال ایجاد تبعیض به وسیله دیپ اسکور، نبود قوانین و سیاست های مشخص رعایت حریم شخصی در وب سایت این شرکت هم سبب نگرانی افراد شده است.
منبع:

1399/11/01
18:28:59
0.0 / 5
1151
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات