درك بهتر لایه خارجی خورشید با كمك امواج مغناطیسی

درك بهتر لایه خارجی خورشید با كمك امواج مغناطیسی دیجیتالر: لایه بیرونی بسیار داغ خورشید به نام ˮتاجˮ(corona) ترکیب شیمیایی بسیار متفاوتی نسبت به لایه های داخلی که سردتر هستند دارد و علت این امر نیز به مدت چندین دهه موجب حیرت دانشمندان شده است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یکی از دلیلهای این مساله این است که در لایه میانی(کروموسفر) خورشید، امواج مغناطیسی نیرویی را اعمال می کنند که پلاسمای خورشید را به اجزای مختلف تقسیم می کند بطوریکه فقط ذرات یونی به تاج منتقل می شوند و در صورتیکه ذرات خنثی را پشت سر می گذارند به تجمع عناصری مانند آهن، سیلیسیم و منیزیم در جو خارجی منجر می شوند.
حالا، در یک مطالعه جدید که در مجله "Astrophysical" انتشار یافته است، پژوهشگران مشاهدات یک تلسکوپ در نیومکزیکو، ایالات متحده را با ماهواره های واقع در نزدیکی زمین ترکیب کردند تا ارتباط بین امواج مغناطیسی در کروموسفر و ذرات یونیزه شده فراوان در جو خارجی بسیار داغ را شناسایی کنند.
دکتر "دبورا بیکر"(Deborah Baker) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: بررسی ترکیبات شیمیایی مختلف لایه های داخلی و خارجی خورشید برای نخستین بار بیش از ۵۰ سال پیش مورد مطالعه قرار گرفت. با توجه به این که لایه ها از نظر فیزیکی به هم پیوند خورده اند و ماده موجود در تاج از داخلی ترین لایه یعنی فوتوسفر نشات گرفته، تفاوت در ترکیب حیرت انگیز است. حالا به لطف ترکیبی بی نظیر از مشاهدات زمینی و فضایی از جو خورشید، که تقریباً همزمان انجام شده، امکان شناسایی قطعی امواج مغناطیسی در کروموسفر و ارتباط این موارد با فراوانی عناصر در تاج وجود دارد.
شناسایی فرآیندهای تشکیل دهنده تاج بسیار مهمست برای اینکه ما اهتمام در درک بهتر باد خورشیدی داریم. باد خورشیدی جریانی از ذرات حامله است که از خورشید به بیرون منتشر می شود و می تواند ماهواره ها و زیرساخت های زمین را مختل کند و به آن لطمه برساند. یافته های جدید به ما کمک می نماید تا باد خورشیدی را تجزیه و تحلیل کرده و منشأ آنرا ردیابی نماییم.
وجود امواج مغناطیسی(ارتعاشات یون هایی که در یک جهت خاص حرکت می کنند) برای نخستین بار در سال ۱۹۴۲ نظریه پردازی شد و تصور می شود که هر ثانیه توسط میلیون ها شراره نانو یا انفجارهای کوچک در تاج ایجاد می شود.
پژوهشگران این مطالعه جهت گیری امواج را با مدلسازی طیف وسیعی از میدان های مغناطیسی کشف کردند و دریافتند که امواج منعکس کننده در کروموسفر به صورت مغناطیسی با مناطق ذرات یونیزه فراوان در تاج ارتباط دارند.
دکتر "مارکو استانگالینی"(Marco Stangalini) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: تفاوت در ترکیب شیمیایی بین لایه داخلی، فوتوسفر و تاج یک خاصیت است که تنها در خورشید وجود ندارد و در تمام ستارگان نیز مشاهده می شود. بنابراین، با مشاهده و تحلیل آزمایشات مان درباره خورشید درک بهتری از جهان به دست می آوریم.
پژوهشگران می گویند یافته های آنها در آینده نیز ادامه خواهد داشت و در آینده آنها با کمک داده های "سولار اوربیتر/ مدارگرد خورشیدی" به درک بهتری از ساختار خورشید خواهند رسید. مدارگرد خورشیدی یک ماموریت برای رصد خورشید است.
منبع:

1399/11/07
23:30:49
0.0 / 5
899
تگهای خبر: ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات