آیا كم غذاخوردن طول عمر را افزایش می دهد؟

آیا كم غذاخوردن طول عمر را افزایش می دهد؟ دیجیتالر: خراسان رضوی دانشمندان دانشگاه موناش استرالیا، بینش جدیدی در مورد نقش پروتئین و کلسترول در رژیم غذایی ارائه کردند که ممکنست که در پروسه پیر شدن نقش موثری داشته باشد.


به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان حدود یک قرن است که دریافته اند، محدودیت متوسط رژیم غذایی در طیف وسیعی از جانوران می تواند طول عمر را افزایش دهد، اما آنان نمی دانستند این مساله چگونه موثر است. پژوهشگران با بهره گیری از دست کاری رژیم غذایی در مگس ها دریافتند که پروتئین مهم می باشد، اما فقط به این علت که تغییراتی برای دسترسی به ماده مغذی مهم دیگر یعنی کلسترول را برای حفظ سلامت بدن فراهم می آورد.
بروک زانکو محقق اصلی این بررسی اظهار نمود: از زمان های گذشته، در تحقیقات در رابطه با پیر شدن، اجزای اصلی رژیم غذایی، مانند پروتئین، کربوهیدرات و چربی موردتوجه قرارگرفته اند.
وی اظهار داشت: «علت این است که همیشه رژیم های کم پروتئین در طیف وسیعی از جانوران، موجب افزایش طول عمر می شود. حالا دریافتیم که پروتئین مهم نیست و مربوط به کمبود عنصری ریزمغذی است، اما چه عناصری در رژیم غذایی مهمست و چگونه باید تعادل درست را رعایت کرد؟»
نتایج بررسی های ۱۵ سال قبل بر نقش پروتئین و جانورانی که پروتئین کمتری مصرف می کنند، تمرکز زیادی داشته است. هنگامی که مگس ها از رژیم های غذایی حاوی پروتئین بالا استفاده می نمایند، موجب می شود مواد مغذی اصلی (مانند کلسترول) برای سلامت خود تکثیر کنند و این عمر آنها را کوتاه می کند.
دکتر متیو پایپر، محقق دیگر این بررسی اظهار داشت: «تاکنون تصور می کردیم که رژیم های کم پروتئین با تکثیر کمتر موجب افزایش طول عمر جانوران می شوند. بااین حال، تکثیر به خودی خود مسئله ای نیست. در عوض، دریافتیم که افزایش پروتئین رژیم غذایی منجر به افزایش تکثیر می شود و این موجب می شود ذخیره مواد مغذی کلیدی با سرعتی سریع تر از مقدار قابل توجهی صورت گیرد. این کاهش ثانویه کلسترول ریزمغذی است که طول عمر او را کوتاه می کند.»
پژوهشگران دریافتند که طول عمر مگس ها را با تغذیه بیشتر ریزمغذی به مگس ها یا تغذیه دارویی برای عدم تکثیرمی توانند بالا برند.
مگس ها ازنظر فیزیولوژیکی با انسان ها تفاوت دارند و به کلسترول نیاز دارند، اما انسان کلسترول را خود می سازد. مگس ها همین طور سیستم گردش خون متفاوتی نسبت به انسان دارند و برخلاف انسان، رگ های خونی آنها توسط پلاک های کلسترول مسدود نمی شوند.
بااین حال، انسان نیز دارای اجزای اساسی رژیم غذایی بعنوان مثال ویتامین هایی مانند فولات و B۱۲ است که فقط در مقادیر بسیار کمی به آنها نیاز دارد و نیاز به این موارد هنگامی افزایش می یابد که تکثیر آن زیان دارد. بنا بر این است که مصرف مکمل های فولات در دوران حاملگی سفارش می شوند.
دکتر پایپر اظهار داشت: «این یافته ها ما را به درک اساس مکانیسم دست کاری رژیم غذایی و روند پیری نزدیک تر می کند.»
وی ادامه داد: «انسان به امید زندگی طولانی تر و سالم، مصرف کالری را محدود می کند.»
نتایج این بررسی نشان داد که افراد برای داشتن زندگی سالم و طولانی تر به کمتر خوردن نیاز ندارند، اما در عوض باید از رژیم غذایی غنی استفاده کنند که اصلاح و متعادل شده است.
برای تعیین اینکه آیا همین موارد مرتبط به مواد مغذی در سایر جانورانی که از رژیم غذایی با پروتئین بالا مصرف می کنند نیز درست است، باید بررسی و تحقیق بیشتری صورت گیرد.
گروه تحقیقاتی در حال بررسی چگونگی کاهش کلسترول در رژیم غذایی در کاهش طول عمر است.
این یافته ها در مجله eLife منتشرشده است.
منبع:

1399/11/11
13:40:22
0.0 / 5
642
تگهای خبر: سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات