اینترنت ارزان نشده، شاد هم پولی می شود؟

اینترنت ارزان نشده، شاد هم پولی می شود؟ دیجیتالر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از مصوبه افزایش مالیات از اپراتورها، به جلوگیری از افزایش قیمت اینترنت تاکید داشتند و الان با کاهش تعرفه پیام رسان های داخلی، ارزان کردن اینترنت را مطرح نمودند،  این در حالی است که مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقدند نه فقط اطلاق اینترنت به ترافیک پیام رسان داخلی صحیح نیست، بلکه با این مصوبه، استفاده از شاد که رایگان بوده، از این پس فقط با پرداخت هزینه امکان دارد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، موضوع قیمت اینترنت بااینکه همیشه مورد مناقشه بوده و کاربران هم درخواست رسیدگی به آن و کاهش قیمت را داشتند، اما از هفته گذشته و با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، وجه تازه ای به خود گرفت. داستان از این قرار بود که سه شنبه ۵ اسفند ماه، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از افزایش چشم گیر قیمت بسته های اپراتورها درصورت تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق، در خصوص افزایش ۳۰۰۰ میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاهها همچون صداوسیما آگاهی داد.
او تصویری از متن این مصوبه منتشر نمود که در آن عنوان شده بود: حق الامتیاز و حق السهم دولت از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل واریز می شود. منابع حاصل به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال با هدف پشتیبانی از تولید محتوا و کارهای فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه می شود. مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا به عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) سازمان صداوسیما است.
بعد از آن، نمایندگان مجلس به این اظهارات واکنش نشان دادند. سیدمحسن دهنوی -عضو هیئت رییسه مجلس- اینطور عنوان نمود که مگر وزیر ارتباطات برای مجلس تعیین تکلیف می کند؟ حق السهم دولت از اپراتورها بسیار بالاست اما دولت در بودجه به آن اشاره نمی کند، این حوزه به حیات خلوتی برای عده ای تبدیل گشته که از آن برای کارهای انتخاباتی استفاده می شود.
این عضو کمیسیون تلفیق همین طور اظهار نمود: در این بند قید خواهد شد دولت و اپراتورها حق افزایش تعرفه در سال آینده را ندارند پس اجازه نخواهیم داد که حتی یک ریال از جیب مردم هزینه اضافه صورت گیرد حتی پیشنهاد افزایش نرخ تعرفه های اینترنت نیز در کمیسیون تلفیق رد شد پس مجلس حامی ثبات در قیمت ها خواهد بود.

دولت برای گران کردن اینترنت، نیازی به مجوز مجلس ندارد
بعد از آن اما وزیر ارتباطات با اعلان اینکه حرف هایی که می زنند نادرست است، اظهار داشت: بعضی می گویند دولت دنبال گران کردن اینترنت است. اگر دولت دنبال این کار بود به مصوبه مجلس نیازی نداشت و خودمان اختیار گران کردن اینترنت داریم و به مجوز مجلس نیازی نبود. وقتی سهامداران اپراتورها دو سه ماه قبل قیمت ها را بالا بردند، دولت محکم ایستاد و قیمت ها برگشت. ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته ایم الان هم استراتژی ما همان است و محکم می ایستیم تا قیمت افزایش نیابد.
وی در واکنش به این رویکرد مجلس در خصوص اینکه آنها دنبال گران کردن اینترنت نیستند، اظهار نمود: چگونه به بنگاه اقتصادی می توان گفت ۱۰ درصد مالیات را افزایش دهد اما قیمت تمام شده را افزایش ندهد. ریاضی ما اینقدر خوب نیست که این معادله را درک کنیم؛ البته یک فرمول وجود دارد که بنگاه تعطیل شود و توسعه ارتباطات تعطیل شود.
آذری جهرمی درباره ادعای نمایندگان مجاس درباره کم اظهاری وزارت ارتباطات از درآمد این وزارتخانه نیز عنوان کرد: بگویند کم اظهاری کجا بوده است. گزارش تفریغ بودجه را اعلام کنند. ۶۴۰۰ میلیارد تومان بعنوان درآمد عمومی باید به خزانه واریز می کردیم. شرکت همراه اول، شرکت مخابرات ایران بورسی هستند و درآمد آنها در بورس اعلام می شود و این درآمد شفاف است و مردم می توانند ببینند و مگر می شود درآمدی باشد که اظهار نشود؟

اظهارات مجلسی ها در ارزان کردن اینترنت پیام رسان ها
در ادامه این رویدادها، روز گذشته مجتبی رضاخواه -نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی- در توییتر نوشت: تصویب اینترنت بسیار ارزان در مجلس! مجلس مصوب کرد که قیمت اینترنت برای پیام رسان های داخلی ۲۰ درصد قیمت آن برای پیام رسان های داخلی باشد. مجلس هفته پیش تصویب کرده بود که اینترنت گران نشود. حالا تصویب کرد که اینترنت پیام رسان های داخلی به یک پنجم قیمت برسد.
این توییت هم به واکنش مسئولان در وزارت ارتباطات منجر گردید. حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در توییتر نوشت: با مصوبه دولت، الان «شاد» رایگان است. برخی دیگر از پیام رسان ها هم با توافق با اپراتورها، ترافیک خودرا رایگان کرده اند. مصوبه شما ضد رایگان بودن پیام رسان های داخلی است. ضمنا اطلاق اینترنت به ترافیک پیام رسان داخلی صحیح نیست. اینترنت، اینترنت است.
آذری جهرمی هم در اینستاگرام خود نوشت: مجلس شورای اسلامی مصوب کرده دولت مکلف است نرخ تعرفه اینترنت را جهت استفاده از «پیام رسان های داخلی» ۲۰ درصد نرخ تعرفه «پیام رسان های خارجی» تعیین و وصول کند. سپس نماینده مردم تهران در مجلس ادعا نمود که مجلس، اینترنت بسیار ارزان را تصویب کرده است.
وی در ادامه اشاره کرد: دولت مدتهاست استفاده از «شاد» را رایگان کرده است. چون در مصوبه جدید مجلس، دولت «مکلف» شده قیمت پیام رسان داخلی را ۲۰ درصد اینترنت لحاظ کند، عملا دولت دیگر «اجازه» رایگان کردن «شبکه دانش آموزی شاد» را ندارد و از سال بعد استفاده از شاد فقط با پرداخت هزینه ممکن است؛ به همین راحتی. مصوبه ای ضد عدالت اجتماعی و مخالف مردم مناطق محروم.
منبع:

1399/12/10
22:34:32
0.0 / 5
1043
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات