خستگی مفرط، امكان حمله قلبی را در مردان بالا می برد

خستگی مفرط، امكان حمله قلبی را در مردان بالا می برد به گزارش دیجیتالر پژوهشگران روسی در بررسی جدیدی دریافته اند که خستگی مفرط می تواند امکان حمله قلبی را در مردان افزایش دهد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی جدید پژوهشگران روس نشان داده است مردانی که خستگی زیادی را تجربه می کنند، بیشتر در معرض حمله قلبی قرار می گیرند. خطر حمله قلبی در رابطه با خستگی، بخصوص در مردانی که هیچگاه ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، بیشتر است.
دکتر "دمیتری پانوف"(Dmitriy Panov)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خستگی مفرط، احساس بی روحی و افزایش تحریک پذیری را به همراه دارد. به نظر می آید که این پاسخی نسبت به مشکلات حل نشدنی زندگی است؛ بخصوص هنگامی که افراد نمی توانند با عوامل استرس زا، سازگاری بلندمدت داشته باشند.
پژوهشگران در این پروژه، رابطه میان فرسودگی و خطر حمله قلبی را در مردان بدون سابقه بیماری قلبی-عروقی مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان برپایه سطح خستگی، در سه دسته بدون خستگی، متوسط یا بالا طبقه بندی شدند و به مدت ۱۴ سال مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش نشان داد که به صورت کلی، ۶۷ درصد مردان به خستگی مفرط مبتلا هستند که ۱۵ درصد آنها در سطح بالا و ۵۲ درصد در سطح متوسط قرار دارند. ۳۳ درصد هم تحت تأثیر خستگی قرار نگرفته بودند. حدودا سه چهارم مردان مبتلا به فشار خون بالا، از خستگی مفرط رنج می بردند که ۵۸ درصد آنها در سطح بالا و ۱۶ درصد در سطح متوسط قرار داشتند.
پژوهشگران در همه مردان، ارتباط میان خستگی مفرط و خطر حمله قلبی را تجزیه و تحلیل کردند. مردانی که میزان خستگی آنها، متوسط یا بالا بود، طی پنج سال، ۲/۷ برابر، طی ۱۰ سال، ۲/۲۵ برابر و طی ۱۴ سال، ۲/۱ برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار داشتند.
بررسی ها نشان داد که خطر حمله قلبی در مردانی که هیچگاه ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، نسبت به مردان متاهل بیشتر است. همینطور خطر حمله قلبی در مردان دارای تحصیلات ابتدایی در مقایسه با مردانی که مدرک دانشگاهی داشتند، ۲/۲ برابر بیشتر بود. مردان میانسال در مقایسه با مردان جوان بیشتر در معرض خطر قرار داشتند.
دکتر پانوف در مورد تأثیر وضعیت تاهل در ارتباط با فرسودگی و حمله قلبی اظهار داشت: تنها زندگی کردن، حمایت اجتماعی کمتری را نشان داده است. این موضوع، یک عامل خطر جداگانه برای بروز سکته قلبی و مغزی به حساب می آید.
وی ادامه داد: یافته های این پژوهش، الگویی را نشان می دهند که رابطه میان صدمه اجتماعی را با خستگی حیاتی به نمایش می گذارد. هنگام ارزیابی خطر، رابطه خستگی با عوامل تهدیدکننده موثر در بیماری های قلبی-عروقی باید در نظر گرفته شوند.
پانوف افزود: کوشش برای رفاه و کاهش استرس در خانه و محل کار می تواند به کاهش خستگی مفرط کمک نماید. مشارکت در گروه های اجتماعی هم یکی از طریق های افزایش حمایت اجتماعی و صدمه پذیری کمتر در مقابل فشارهای روانی است. این کارها به همراه سبک سالم زندگی می توانند برای سلامت قلب مفید باشند.
منبع:

1399/12/26
13:33:45
0.0 / 5
736
تگهای خبر: تجربه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات