بزرگ ترین زباله ی فضایی تا به امروز در فضا رها شد!

بزرگ ترین زباله ی فضایی تا به امروز در فضا رها شد! به گزارش دیجیتالر ایستگاه فضایی بین المللی بزرگ ترین قطعه زباله ی فضایی تابحال به وزن ۲.۹ تن را در فضا رها کرد. این قطعه صفحه ای متشکل از ۴۸ باتری نیکل-هیدروژن بود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بازوی رباتیکی که به فضاپیما متصل بود این صفحه ی بزرگ را ۲۶۵ مایل(426 کیلومتر) دورتر از زمین رها کرد تا دو تا چهار سال آینده را در مدار زمین بچرخد قبل از آن که به صورت بی خطری در جو زمین بسوزد.
لیا چشیر(Leah Cheshier ) متخصص ارتباطات ناسا به "Spaceflight Now" اظهار داشت: ناسا هنوز اطلاعاتی در مورد قطعاتی که امکان دارد از ورود به جو جان سالم به در ببرند ندارد.
رها کردن این صفحه برنامه ی اصلی ناسا نبود بلکه قرار بود به وسیله ی فضاپیمای انتقال دهنده ی ژاپنی "H-II" به زمین بازگردانده شود، اما سال قبل به علت ناموفق بودن پرتاب سایوز ۲۰۱۸ و ایجاد تاخیر در برنامه های پیاده روی فضایی این مورد لغو شد.


این صفحه با سرعت ۴.۸ مایل بر ثانیه در مدار می چرخد و انتظار نمی رود از دمای شدید جو زمین جان سالم به در ببرد و مسؤلان بخش بالستیک ناسا می گویند که هیچ تهدید و خطری وجود ندارد.
ناسا در سال ۲۰۱۶ تعویض ۴۸ باتری نیکل-هیدروژنی با ۲۴ باتری یون لیتیوم را شروع کرد و آخرین تعویض را سال قبل انجام داد.
آژانس فضایی آمریکا در اطلاعیه ای اظهار داشت: ظرفیت بالای انرژی باتری های لیتیومی سبب کاهش تعداد باتری های مورد نیاز می شود و احتیاج به فضای کمتری برای حمل آنها است.
باتری های یون لیتیوم بعد از موفقیت در زمین برای فضا انتخاب شدند. طراحی آنها بگونه ای است که می توانند گرمای شدید و پدیده های دمایی را تحمل کنند.


باتری های یون لیتیوم ایستگاه فضایی از یک محافظ در مقابل اشعه هم استفاده می نمایند. این محافظ ابتدا برای موتور موشک ها ساخته شده بود. در سال ۲۰۱۶ ناسا آغاز به ارسال واحدهای باتری ارتقا یافته به وسیله ی فضاپیمای HTV به ایستگاه فضایی کرد و ۱۳ فضانورد مختلف در طول نزدیک به پنج سال ۱۴ پیاده روی فضایی انجام دادند تا باتری های نیکل-هیدروژنی را با باتری یون لیتیوم تعویض کنند.
این زباله ی ۲.۹ تنی فضایی به ۳۴ هزار زباله ی فضایی دیگری که بزرگ تر از ۳.۹ اینچ(۱۰ سانتی متر) هستند و میلیون ها قطعه ی کوچک تر در مدار زمین پیوسته است.


منبع:

1399/12/26
20:32:44
0.0 / 5
807
تگهای خبر: باتری , ربات , ساخت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات