بیش از چهار هزار كیلومتر شبكه گذاری فیبر نوری در سیستان و بلوچستان انجام شده است

بیش از چهار هزار كیلومتر شبكه گذاری فیبر نوری در سیستان و بلوچستان انجام شده است دیجیتالر: زاهدان - ایرنا - مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی. سی. تی) سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شبكه فیبر نوری این استان از 2 هزار و 950 كیلومتر سال 92 هم اینك به چهار هزار و 156 كیلومتر ارتقا یافته است.


نیك محمد بلوچزهی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده 900 كیلومتر فیبر نوری هم تا آخر امسال به این شبكه افزوده می گردد.
وی بیان كرد: همینطور ظرفیت شبكه انتقال( پهنای باند) سیستان و بلوچستان در ابتدای دولت یازدهم 72 گیگ در هر ثانیه بوده كه هم اینك به 183 گیگ در ثانیه افزایش یافته است.
وی توسعه نسل سه و چهار اینترنت در شهرهای سیستان و بلوچستان را از گام های ارزشمند دولت در این استان ذكر كرد و اظهار داشت: اینترنت تری. جی (3G) در ابتدای دولت یازدهم تنها در چهار شهر اجرا شده بود اما هم اینك تمام شهرهای سیستان و بلوچستان از آن برخودارند.
وی اضافه كرد: اینترنت فور. جی (4G) در گذشته در سیستان و بلوچستان وجود نداشته اما هم اینك در 35 شهر این استان برقرار شده است.
مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه روستایی اظهار داشت: در این استان هفت هزار و 120 روستا دارای سكنه هستند كه سه هزار و 556 روستا دارای جمعیت بالای 20خانوار است.
بلوچزهی تصریح كرد: برپایه برنامه پنجم و ششم توسعه كشور عرضه خدمات اینترنتی به روستاهای بالای 20 خانوار برای این نهاد تكلیف بشمار می رود.
وی اضافه كرد: در سفر اخیر وزیر ارتباطات به سیستان و بلوچستان مقرر شد در 2 سال نخست دولت دوازدهم تمام روستاهای بالای 20 خانوار این استان سرویس تلفن و اینترنت دریافت كنند.
وی ادامه داد: هم اینك 2 هزار و 257 روستای سیستان و بلوچستان از تلفن روستایی یا سیمی و هزار و 10 روستا هم از همراه اول یا ایرانسل سیار برخوردار می باشند.
وی خاطرنشان كرد: در مجموع سه هزار و 267 روستای سیستان و بلوچستان دارای ارتباط تلفنی هستند.
مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم 507 روستای این استان ADSL (ای. دی. اس. ال) داشتند كه سال گذشته برای سه هزار و 669 روستا بستر توسعه اینترنت فراهم شده است.
بلوچزهی تصریح كرد: همینطور در این مدت هزار و 285 مودم فور. جی (4G) مجانی در این روستاها در مكان هایی كه عمومیت داشتند نظیر دهیاری ها، شوراها، مدرسه یا مركز بهداشت توزیع شد تا حداقل ارتباط در روستاها وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: با كاهش قیمت مودم از چهار میلیون ریال به یك میلیون و 500 هزار ریال مردم توان خرید مودم را پیدا كردند.
وی خاطرنشان كرد: در سه هزار و 162 روستای سیستان و بلوچستان این سرویس گسترده می گردد.
وی عرضه فور. جی (4G) به هزار و 565 روستای دیگر سیستان و بلوچستان را از دیگر اقدامات در حوزه اینترنت روستایی ذكر كرد.
وی نصب مجانی دستگاه خودپرداز بانكی در روستاهای دارای دفتر ICT (ای سی تی) روستایی را از اقدامات سال قبل این نهاد برشمرد و اظهار داشت: هم اینك 235 دفتر ای سی تی روستایی در سیستان و بلوچستان وجود دارد كه برای كاهش مشكلات مردم در زمینه بانكی 21 دستگاه خودپرداز سال قبل در این دفاتر نصب و به راه افتاده است.
مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همینطور تعداد كاربران اینترنت پرسرعت این استان از 48 هزار نفر ابتدای دولت یازدهم با رشد 16 برابری به حدود 783 هزار نفر رسیده است.
بلوچزهی توسعه دولت الكترونیك را از مهمترین اولویت های این حوزه ذكر كرد و اضافه كرد: راه اندازی شبكه ملی اطلاعات از اقدامات این حوزه است كه تقریبا زیرساخت های آن در سیستان و بلوچستان فراهم شده و در فاز عرضه سرویس قرار دارد.
وی فراهم شدن تعاملات میان دستگاهی برای رفع مشكلات مردم را همچون مهمترین مزایای راه اندازی شبكه ملی اطلاعات ذكر كرد.
وی ادامه داد: در این راستا مقرر شده یك پنجره واحد خدمات دولت برای كاربران راه اندازی شود تا در قالب سایت استانی تمام خدمات دستگاه های سیستان و بلوچستان به مردم تجمیع شود.
وی حركت به سمت دولت همراه را از دیگر اقدامات پیش روی سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرد و اظهار داشت: مقرر است تمام خدمات دستگاهها به صورت اپلیكیشن بر روی گوشی همراه نصب شود.
مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان امنیت فضای مجازی را یكی از مشكلات دستگاهها برشمرد و اظهار داشت: برای رفع مشكلات دستگاههای این استان در حوزه امنیت فضای مجازی مركز آپا(آگاهی رساندن، پشتیبانی و امداد در حوزه امنیت) در دانشگاه سیستان و بلوچستان به راه افتاده است.
بلوچزهی اشتغال را از بزرگترین معضلات جامعه معرفی نمود و اضافه كرد: از آنجایی كه 10 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی سیستان و بلوچستان را حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تشكیل می دهد این نهاد برای حمایت از كسب و كارهای نوپا در پارك علم و فناوری این استان از فعالان این حوزه حمایت می كند.
وی راه اندازی سیستم یكپارچه مدیریت املاك كشور در سیستان و بلوچستان را از دیگر خدمات اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان برشمرد.
وی با تشریح عملكرد 100 روزه دولت دوازدهم در حوزه ارتباطات و فناوری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: عرضه خدمات اینترنت نسل چهار از 15 شهر به 35 شهر، عرضه اینترنت پهن باند ثابت TD-LTE از یك شهر(زاهدان) به سه شهر زابل، زاهدان و چابهار، تولید مركز توانمند سازی و تسهیل گری كسب و كارهای حوزه فاوا در پارك علم و فناوری، پروژه سیستم یكپارچه املاك كشور در محل اداره پست، نصب و راه اندازی 21دستگاه خودپرداز در دفاترICT روستایی و امكان دسترسی پهن باند بر بستر فیبر نوری(FTTH) در شهر زاهدان را همچون اقدامات دولت در این استان ذكر كرد.
وی همینطور توسعه شبكه نسل چهارم به تمام شهرها، بهره برداری از ارتباط تلفن خانگی 90 روستا و توسعه فیبر نوری به میزان 900 كیلومتر را همچون اقدامات اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان ذكر كرد.
به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 كیلومتر مربع (معادل 5/11درصد مساحت كشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان كشور به حساب می آید.
3213**6081 خبرنگار: اكبر نوری **انتشاردهنده: حیدرسرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در كانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال كنید. @irnazahedan


1396/10/05
19:21:26
5.0 / 5
5150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات