نظارت بر شرایط نگهداری واكسن های كرونا با كمك نشانگر دما-زمان

نظارت بر شرایط نگهداری واكسن های كرونا با كمك نشانگر دما-زمان به گزارش دیجیتالر دانشمندان واکسن کووید-۱۹ را با سرعتی بسیار زیاد تولید کرده اند. دو واکسن اولی که به صورت گسترده در ایالات متحده توزیع شده اند مبتنی بر آر. ان. ای پیام رسان هستند و به ذخیره سازی در دمای فوق العاده سرد(برای یک مورد منفی ۷۰ درجه سانتیگراد و برای دیگری منفی ۲۰ درجه سانتیگراد) نیاز دارند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، حالا محققان "انجمن شیمی آمریکا" یک شاخص دمای ضددستکاری سازی(tamper-proof temperature indicator) بوجود آورده اند که می تواند هنگامی که یک ویال واکسن در مدت زمان مشخص در دمای نامناسب قرار دارد به کارکنان مراقبت های بهداشتی اخطار دهد. این امر می تواند به توزیع واکسن های آر. ان.آی پیام رسان موثر کمک نماید.
دو واکسن مبتنی بر آر. ان. ای پیام رسان کووید-۱۹ مذکور حاوی دستورالعمل هایی برای ساخت قطعات بی ضرر از پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ هستند. هنگامی که واکسن به بدن تزریق می شود، سلول های انسانی با استفاده از دستورالعمل آر. ان. ای پیام رسان، پروتئین میخ مانند را تولید می کنند و سبب ایجاد پاسخ ایمنی می شود.
اما آر. ان. ای پیام رسان بسیار ناپایدار است و برای موثر ماندن واکسن ها باید شرایط نگهداری و حمل و نقل آنها در مکانی فوق العاده سرد صورت گیرد.
"سونگ یئون هوانگ"(Sung Yeon Hwang)، "دونگ یئوپ او"(Dongyeop Oh)، "جیونگ پارک"(Jeyoung Park) و همکارانش می خواستند یک شاخص دما-زمان(TTI) برای شناسایی واکسن های آر. ان. ای پیام رسان که در حین نگهداری یا حمل و نقل در معرض دمای نامطلوب قرار دارند، تهیه کنند تا بتوانند آنها را شناسایی و از آنها استفاده نکنند.
محققان برای ساخت شاخص دما-زمان خود، مخلوطی از اتیلن گلیکول(ضدیخ)، آب و رنگ آبی را به یک لوله کوچک افزودند و آنرا در نیتروژن مایع منجمد کردند. سپس یک جاذب سلولز سفید به بالای خنک کننده منجمد اضافه کردند، لوله را زیر و رو کردند و آنرا به یک ویال شیشه ای بزرگتر حاوی واکسن شبیه سازی شده در منفی ۷۰ درجه سانتی گراد متصل کردند.
در دمای بالاتر از منفی۶۰ درجه سانتیگراد، مخلوط ضد یخ ذوب شد و رنگ به رنگ جاذب سفید تبدیل و به رنگ آبی روشن درآمد. تغییر رنگ حدود دو دقیقه بعد از قرار گرفتن واکسن شبیه سازی شده در دمای بالاتر صورت گرفت.
اگر لوله در دمای ۷۰ منفی درجه سانتیگراد منجمد شود، تغییر رنگ ادامه پیدا می کند و سبب می شود سیستم ضددستکاری سازی شود. محققان گفتند با تغییر ماده خنک کننده یا نسبت اختلاط آنها یا استفاده از جاذب های مختلف، شاخص دما زمان می تواند شرایط ایده آل ذخیره سازی واکسن های آر ان ای پیامرسان را کنترل کند.
منبع:

1400/01/17
12:40:30
5.0 / 5
836
تگهای خبر: ایمنی , پیام رسان , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات