تبدیل موز به زیلو و اكستنشن مو!

تبدیل موز به زیلو و اكستنشن مو! به گزارش دیجیتالر یک استارتاپ اوگاندایی زیلو و اکستنشن مو را از ضایعات موز تولید می کند و امیدوار است که در آینده از الیاف مشتق شده از موز لباس تهیه نماید.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کشور اوگاندا بزرگترین تولید کننده موز در جنوب صحرای آفریقا است. این میوه صدمه پذیر در مقابل بیماری حالا توسط یک استارتاپ محلی برای تولید محصولات سازگار با محیط زیست مانند منسوجات، فرش و اکستنشن قابل تجزیه مو استفاده می شود.
این شرکت معروف به "TexFad" از فیبر موز طبیعی که ضایعات به حساب می آید و هدر می رود، استفاده می نماید. این استارتاپ، فیبر موز را از قسمت هایی از تنه درخت موز استخراج می کند که در غیر این صورت توسط کشاورزان سوزانده می شود یا بعد از برداشت دور ریخته می شود.
این استارتاپ تنه درختان موز را به دو نیم تقسیم و وارد دستگاههای برش می کند. این دستگاه ها تنه های درخت موز را به الیاف چرم مانند بلندی تبدیل می کنند که پیش از پردازش و استفاده در ساخت محصولات سازگار با محیط زیست، آویزان می شوند تا خشک شوند.
"کیمانی موتوری"(Kimani Muturi) بنیان گذار این استارتاپ می گوید که در ابتدا در فکر راهی جهت استفاده از ضایعات فراوان ساخته شده در باغ های موز در هر سال بوده است.
حالا شرکت وی آغاز به آزمایش انواع کاربردهای الیاف موز مانند تولید فرش و زیلو و محصولات موی مصنوعی کرده است.
وی به رویترز اظهار داشت: موهای ساخته شده توسط ما بسیار زیست تخریب پذیر هستند. خانم ها بعد از استفاده از این اکستنشن ها می توانند آنها را در خاک دفن کنند و از آنها بعنوان کود برای سبزیجات خود بهره ببرند.


"موتوری" می گوید که چیزهای بیشتری در حال تولید هستند. این استارتاپ حالا در حال آزمایش روشی برای نرم کردن الیاف موز تا جایی است که بتوان از آنها برای تولید لباس بهره برد.
وی اعتقاد دارد الیاف موز "الیاف آینده" هستند و حتی امکان دارد روزی از آن برای جایگزینی محصولات کاغذی مانند اسکناس های بانکی هم استفاده گردد.
"TexFad" تنها شرکتی نیست که از الیاف موز برای تولید محصولات سازگار با محیط زیست استفاده می نماید. شرکت "Tenith Innovations" مستقر در هند هم از برگ موز برای تولید محصولاتی استفاده می نماید که در غیر این صورت از پلاستیک های یکبار مصرف صدمه رسان به محیط زیست مانند فنجان، بشقاب و جعبه های غذا تهیه می شود.
حالا این شرکت اوگاندایی به خوبی نشان داده است که چگونه این محصولات دوست دار محیط زیست می توانند سنگ بنای یک تجارت خوب باشند. "TexFad" انتظار دارد سال جاری با ساخت ۲۴۰۰ فرش و زیلو، تولید خویش را دو برابر نماید.
این شرکت هم اکنون ۲۳ نفر را استخدام کرده و پارسال تقریباً ۴۱ هزار دلار فروش داشته است. این شرکت حتی در ژوئن سالجاری می خواهد برای نخستین بار فرش ها و زیلوهای خویش را به ایالات متحده، انگلیس و کانادا صادر کند.
منبع:

1400/01/28
15:34:20
5.0 / 5
510
تگهای خبر: تولید , دستگاه , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات