ترمیم رگ های خونی با یك پچ

ترمیم رگ های خونی با یك پچ پژوهشگران ˮدانشگاه صنعتی نانیانگˮ سنگاپور در مطالعه اخیرشان از ارتقای یک پچ چسبی آگاهی داده اند که بصورت الکتریکی فعال شده و رگ های خونی را از درون بدن ترمیم می کند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، در سال ۲۰۱۵ مطالعه ای در مورد چسبی که بصورت الکتریکی فعال می شد و می توانستند از آن برای چسباندن برخی موارد در وضعیت مرطوب یا حتی در زیر آب استفاده کنند، منتشر گردید. دانشمندان نشان داده اند که می توان از این ماده برای ترمیم رگ های خونی استفاده نمود. این چسب که "Voltaglue" نامیده می شود در ابتدا توسط تعدادی از محققان دانشگاه فناوری "نانیانگ" سنگاپور با کمک پژوهشگران ام آی تی به وجود آمده است.
این چسب به شکل هیدروژل که شامل مولکول های کربن معروف به "کاربن" است، در می آید و روی مولکول های پلیمری شاخه ای شکل به نام درخت پار پیوند می خورد. وقتی ژل تحت بار الکتریکی قرار می گیرد، کاربن ها به سمت هر سطح مجاور کشیده می شوند. درخت پارها که به همراه کاربن ها کشیده می شوند، روی آن سطوح متصل می شوند و یک پیوند ایجاد می کنند. هرچه بارالکتریکی بیشتر باشد پیوند محکم تر می شود.
در آزمایشات اخیر یک پچ کوچک با روکش چسب یاد شده به انتهای کاتتر بادکنکی انعطاف پذیر متصل شد، سپس پژوهشگران آنرا به آئورت یک خوک وارد کردند. بااینکه رگ خونی از حیوان خارج شده بود، اما آن به یک قلب طراحی شده متصل شد و تحت جریان خون مداوم با سرعت ۱۰ میلی لیتر در دقیقه قرار گرفت.


هنگامی که پچ به پارگی سه میلی متری در آئورت رسید، بالن انتهای کاتتر متورم شد و پچ را به سمت سوراخ فشار داد. سپس سیم های الکتریکی در طول کاتتر مورد استفاده قرار گرفتند تا بار الکتریکی به چسب روی پچ برسد و موجب سفت و سخت شدن آن شود.
در عرض سه تا پنج دقیقه، چسب گفته شده پچ را روی سوراخ مهر و موم کرده بود. سپس کاتتر خارج شد و پج در جای خود ماند. حتی بعد از ۱۰۰۰ ضربان قلب شبیه سازی شده، پچ در همان حالت چسبیده بود. این پچ و Voltaglue که زیست تجزیه پذیر هستند و جذب آن در بدن بی خطر است تنها در چند هفته طراحی شده اند.
این فناوری ثبت اختراع شده است و الان "ePATCH" بعنوان پچی که بصورت الکتریکی فعال می شود و "CATRE" بعنوان کاتتر سیمی در حال تجاری سازی است. علاوه بر استفاده از آن در رگ های خونی، می توان از آن در قسمت های دیگر بدن مانند روده و مری نیز بهره برد.1400/02/15
10:23:19
5.0 / 5
387
تگهای خبر: فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات