شناسایی ۸ مورد كرونای سگی در مالزی

جدید ترین ویروس كرونا احیانا از سگ ها می آید

جدید ترین ویروس كرونا احیانا از سگ ها می آید به گزارش دیجیتالر محققان می گویند سگ ها بعد از خفاش ها و برخی حیوانات دیگر احیانا حیوان بعدی هستند که انسان را به یک نوع دیگر از کروناویروس آلوده می کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هم اکنون هفت نوع ویروس از خانواده ویروس های کرونا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند. دانشمندان اعتقاد دارند که خیلی از این ویروس ها از خفاش ها نشات گرفته اند، اما به سادگی می توانند بین گونه های مختلف منتقل شوند.
حالا دانشمندان می گویند، سگ ها می توانند حیوان بعدی باشند که انسان را به یک نوع دیگر از این ویروس آلوده می کنند.
در سال ۲۰۲۰ "گریگوری گری" استاد پزشکی، بهداشت جهانی و بهداشت محیط در دانشگاه "دوک"(Duke) در گروهی فعالیت می کرد که یک ابزار تشخیصی مولکولی برای شناسایی ویروس های کرونا تولید کرد.
این تیم با استفاده از این ابزار، ۳۰۱ مورد ذات الریه یا سینه پهلو را مورد بررسی قرار داد و شواهدی از ویروس های کرونای وابسته به سگ ها را در هشت نفر از این بیماران بستری شده در مالزی یافت.
محققان نمونه های این بیماران را برای دکتر "آناستازیا ولاسوا" دامپزشک و ویروس شناس دانشگاه ایالتی "اوهایو" ارسال کردند و وی این نوع جدید از ویروس را در دو نمونه از هشت نمونه ارسالی شناسایی کرد.
وی مبادرت به جمع آوری ژنوم کامل ویروس کرد که با سایر ویروس های شناخته شده کرونا مطابقت داشت.
به نظر می آید این ویروس خاص علاوه بر ویروس کرونای نشات گرفته از گربه ها و خوک ها، تلفیقی از دو ویروس سگی هم باشد که قبلاً شناسایی شده بود و هر دو در سگ ها رایج است.
اگر این ویروس بعنوان یک پاتوژن انسانی تأیید شود، نخستین ویروس سگی کرونا است که شناخته شده است و سبب ایجاد بیماری در انسان می شود. محققان می گویند البته این مورد نباید باعث ترس از سگ ها از این بابت شود.
"گری" اظهار داشت: هنوز کسی نمی داند که این ویروس چقدر شایع است و این که آیا می تواند به صورت موثر از سگ به انسان یا بین انسان ها منتقل شود یا نه. همینطور امکان دارد ویروس از راه یک گونه سوم واسطه به بدن انسان راه پیدا کرده باشد.
"ولاسووا" به نیویورک تایمز اظهار داشت: هم اکنون ما هیچ دلیلی نداریم که باور نماییم این ویروس عامل یک همه گیری خواهد شد. اما محققان آنرا یک زنگ خطر می دانند.
"گری" اظهار داشت: این ویروس های کرونا خیلی بیشتر از آنچه تصور می شود از حیوانات به انسان منتقل می شود. ما آنها را از دست داده ایم، چونکه اغلب آزمایشات تشخیصی بیمارستانی فقط ویروس های کرونای انسانی را تشخیص می دهد.
ابزاری مانند ابزاری که "گری" و تیمش تولید کرده اند، کلیدی در جستجوی فعالانه ویروس هایی از این دست است که از حیوانات به انسان ها منتقل می شوند و می توانند باعث یک همه گیری جدید شوند.
منبع:

1400/03/01
21:19:11
5.0 / 5
803
تگهای خبر: تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات