توسعه هوش مصنوعی برای تشخیص خطر مبتلاشدن به پاركینسون

توسعه هوش مصنوعی برای تشخیص خطر مبتلاشدن به پاركینسون دیجیتالر: بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی تخریب کننده عصبی است که به لرزش، سفتی و مشکل در حفظ تعادل فرد منجر می شود و اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده نمی گردد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از رادیوپراگ، یک متخصص مغز و اعصاب جمهوری چک در حال همکاری با متخصصان فناوری اطلاعات این کشور برای توسعه هوش مصنوعی است تا پزشکان عمومی بتوانند این بیماری را بوسیله تصاویر فراصوت به سادگی تشخیص دهند.
"دیوید اسکلودیک"(David Školoudík)، معاون دانش و تحقیقات دانشگاه استراوا، متخصص بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر محقق این مطالعه است.
چشم آموزش دیده این متخصص مغز و اعصاب می تواند علایم اختلالات مغزی احتمالی را با بهره گیری از فراصوت تشخیص دهد. بیش از یک سال است که پروفسور اسکلودیک با متخصصان آی تی در حال توسعه نرم افزاری است که بتواند به پزشکان عمومی اجازه دهد همان کار را آسان تر انجام دهند.
پژوهشگران گفتند: بهترین افراد برای این نوع معاینه، بستگان بیمارانی هستند که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند یا علایم آن بیماری را دارند. ما قادر به تعیین این که آیا آنها در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به این بیماری در آینده هستند یا خیر خواهیم بود.
در یک فرد سالم، تصویر فراصوت مغز بطور یکنواخت تاریک به نظر می آید. روش تشخیصی این پژوهشگران که توسط شرکت مستقر در Tesco SW مورد استفاده قرار گرفته است می تواند تغییرات ظریف موجود در این تصاویر را تشخیص دهد.
این برنامه که Cereb B-Mode Assist نامیده می شود، مقایسه پژواک زایی هر ناحیه از پیش تعیین شده مغز بیماران مبتلا به بیماریهای تخریب کننده اعصاب مانند پارکینسون و آلزایمر یا افراد سالم را امکان پذیر می سازد.
پروفسور اسکولدیک می گوید، چنین هوش مصنوعی ابزاری قابل توجه برای پزشکان است برای اینکه تمام کاری که پزشک باید انجام دهد این است که تصویر فراصوت را در یک برنامه کامپیوتری بارگذاری کرده و منطقه مورد نظر را انتخاب نماید.
گفتنی است اگر برنامه Cereb B-Mode Assist - که ممکنست ظرف چند سال مورد استفاده تجاری قرار گیرد بتواند این کار را خوب انجام دهد اما باز هم پزشکان باید آزمایشات بیشتری را انجام دهند.
منبع:

1400/03/05
11:25:19
5.0 / 5
492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات