ترمیم استخوان با بهره گیری از پوست قورباغه و فلس ماهی!

ترمیم استخوان با بهره گیری از پوست قورباغه و فلس ماهی! دیجیتالر: دانشمندان سنگاپوری با بهره گیری از ضایعات ماهی و قورباغه روشی برای رشد مجدد استخوان ابداع نموده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، مردم کشور سنگاپور مقادیر زیادی ماهی و قورباغه مصرف می کنند و الان دانشمندان این کشور به فکر استفاده از ضایعات این دو ماده غذایی افتاده اند.
بطور معمول وقتی شخصی قسمتی از استخوان های خودرا از دست می دهد پزشکان جای خالی آنرا با استخوان هایی از قسمت های دیگر بدن پر می کنند. این روش نه فقط تهاجمی است بلکه موجب ضعیف شدن قسمتی از بدن که استخوان از آن برداشته شده است نیز می شود. این بخش ها معمولا لگن، دنده ها و پاها هستند.
یک روش جایگزین که امروزه مورد بررسی است استفاده از مواد ساخت دست انسان بجای استخوان واقعی است. این ماده که ساختاری سه بعدی و متخلخل دارد موجب رشد سلول های استخوانی و پر شدن نقطه ی لطمه دیده می شود و خود در گذر زمان از بین می رود و استخوانی جدید جایگزین آن می شود.
گروهی در دانشگاه فناوری "Nanyang" سنگاپور با بهره گیری از فلس های ماهی سرماری و پوست گاوغوک آمریکایی(نوعی قورباغه) ماده ی جدیدی ساخته اند. همه ی این حیوانات درون مزارع پرورش داده می شدند و گوشت آنها مورد مصرف قرار گرفته بود.


در این پروسه پژوهشگران ناخالصی های پوست قورباغه را از بین بردند و آنرا به یک خمیر غلیظ تبدیل نموده و با آب ترکیب کردند. سپس کلاژن را از آن استخراج کردند. همین طور برای استخراج یک ترکیب کلسیم فسفات به نام هیدروکسی آپاتیت از فلس های ماهی از روشی به نام تکلیس استفاده کردند. در این روش به مواد حرارت داده می شود تا خالص شوند و رطوبت آنها از بین برود. بعد از خشک و پودری کردن ماده ی هیدروکسی آپاتیت آنرا به کلاژن اضافه کردند.
ترکیب به دست آمده درون قالب ریخته شد تا شکلی سه بعدی و متخلخل به خود بگیرد. زمانی که سلول های استخوان ساز روی این ماده قرار گرفتند به سرعت آغاز به استخوان سازی و تولید مثل کردند و تنها در یک هفته بطور یکنواخت بر روی این سازه سه بعدی پخش شدند.
نکته ی حائز اهمیت این بود که این ماده هیچ پاسخ التهابی ناشی از حمله ی سیستم ایمنی ایجاد نکرد. حالا پژوهشگران درحال برنامه ریزی برای انجام آزمایشات حیوانی هستند.
پروفسور دالتون تای(Dalton Tay) می گوید: مطالعات ما نشان میدهد که این ماده ی زیستی می تواند گزینه ای امیدوارکننده برای ترمیم استخوان باشد.
منبع:

1400/03/08
22:33:54
5.0 / 5
484
تگهای خبر: ایمنی , تولید , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات