دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را كشف كردند

دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را كشف كردند دیجیتالر: جاذبه ی کم و ضعیف در فیزیولوژی انسان ایجاد اختلال می کند و برای سلامت فضانوردان مضر است اما علت آن چیست؟


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این حقیقت نخستین بار در طول سفر آپولو کشف شد زمانی که فضانوردان مبتلا به اختلال در گوش داخلی، بی نظمی ضربان قلب، افت فشار خون و کم آبی شدند و کلسیم های استخوان هایشان را بعد از انجام ماموریت از دست دادند.
یکی از قابل توجه ترین مشاهدات این بود که بیش از نیمی از فضانوردان طی یک هفته بعد از بازگشت به زمین بیمار شدند و بیماریهای عفونی همچون سرماخوردگی را تجربه کردند. تعدادی از فضانوردان حتی ویروس های نهفته ای مثل آبله مرغان را باردیگر تجربه کردند. این یافته ها به انجام مطالعاتی پیرامون تاثیر جاذبه ضعیف یا همان "ریزگرانش" بر سیستم ایمنی انجامید.
دانشمندان برای دهه ها موشک های سرنشین دار، سفرهای فضایی و گاهی جاذبه ی شبیه سازی شده را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند.
تحقیقات اخیر به رهبری میلی هیوز-فولفورد(Millie Hughes-Fulford)، یکی از نخستین فضانوردان زن و محقق دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، نشان میدهد ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان در طول سفرهای فضایی تا حدودی ناشی از فعالیت غیرطبیعی سلول های ایمنی تنظیم کننده ی تی(T) است.
سلول های تی بطور معمول زمانی فعال می شوند که عفونت دیگر فرد را تهدید نمی کند، این سلول ها موجب کاهش واکنش سیستم ایمنی در انواع بیماریها از کووید-۱۹ گرفته تا سرطان می شوند.
با این وجود پژوهشگران دریافتند در شرایطی که جاذبه ضعیف است این سلول ها قبل از آن که حتی سیستم ایمنی فعال شود به کار می افتند. پژوهشگران واکنش سیستم ایمنی در سلول های انسان را در وضعیت ریزگرانش بررسی کردند و از ماده ای بعنوان عامل بیماری زا استفاده کردند و دریافتند که سلول های تی واکنش سیستم ایمنی را سرکوب می کنند. این کشف غیرمنتظره در مجله ی Nature Scientific Reports به چاپ رسیده است.
هیوز-فولفورد نخستین زن متخصص محموله بود که در سال ۱۹۹۱ به مدار زمین رفت و برای دهه ها تا زمانی که در اثر سرطان خون در ماه فوریه ۲۰۲۱ فوت کند به مطالعه ی تاثیرات ریزگرانش بر سلامتی پرداخت. او ابتدا بر روی پوکی استخوان تمرکز داشت و سپس به مطالعه ی سیستم ایمنی پرداخت.
جوردن اسپاتز(Jordan Spatz) دانشمند فضا و دانشجوی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو که بعد از فوت هیوز-فولفورد تبدیل به محقق اصلی شد می گوید: از آن جا که سفرهای فضایی به سرعت درحال تجاری شدن و گسترش است نگرانی ها در مورد سلامت مسافران فضا نیز افزایش می یابد.
او اضافه کرد: در ابتدای برنامه های فضایی، بیشتر فضانوردان جوان و بسیار سلامت بودند اما امروزه سن فضانوردان بیشتر است. علاوه بر آن با انجام سفرهای تجاری به فضا، تعداد افرادی که سن بالایی دارند و از سلامتی کمتری برخوردار می باشند و ریزگرانش را تجربه می کنند، بیشتر می شود. از منظر پزشکی ریزگرانش تاثیرات منفی زیادی بر روی بدن انسان می گذارد و ما امیدواریم بتوانیم تعدادی از این اثرات را کاهش دهیم.
این مطالعه به پیشرفت تحقیقات پیشین هیوز-فولفورد کمک کرد و تعدادی از یافته های وی را تایید نمود. هیوز-فولفورد قبل از این پاسخ های ضعیف تری از سلول های تی مشاهده کرده بود که تعدادی از آنها به عوامل بیماری زا حمله می کنند و برخی دیگر به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می کنند.
پژوهشگران همین طور دریافتند که سلولهای کشنده طبیعی که لنفوسیت هایی از سیستم ایمنی بدن هستند در وضعیت ریزگرانش فعالیت کمتری دارند، در صورتیکه بنظر می رسد سلول های بی(B) که تولید کننده ی آنتی بادی هستند بی اثر می شوند.
منبع:

1400/03/18
22:45:10
5.0 / 5
758
تگهای خبر: ایمنی , تجربه , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات