كشف مكانیسم جدیدی كه عامل افزایش فشار خون در افراد مبتلا به چاقی است

كشف مكانیسم جدیدی كه عامل افزایش فشار خون در افراد مبتلا به چاقی است پژوهشگران آلمانی، مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که در افزایش فشار خون افراد مبتلا به چاقی موثر است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، فشار خون بالا، یک بیماری شایع در افراد مبتلا به چاقی است که خطر مرگ و میر و ناتوانی را بصورت قابل توجهی می افزاید. پژوهشگران در سالهای اخیر دریافته اند که داشتن رژیم غذایی با کالری بالا، تراکم رگ های خونی را در ناحیه "هیپوتالاموس"(Hypothalamus) می افزاید که یک ناحیه مهم مغز برای کنترل غذا محسوب می شود. فرضیه پژوهشگران این است که افزایش سطح "لپتین"(leptin) با افزایش ریسک بروز فشار خون بالا ارتباط دارد. با این وجود، مکانیسم های دقیقی که به افزایش تراکم رگ های خونی در هیپوتالاموس کمک می کنند، ناشناخته بودند.
پژوهشگران مرکز پژوهشی "Helmholtz Zentrum München" آلمان در بررسی جدید خود نشان داده اند که فقدان لپتین سبب می شود که میزان رگ های خونی در ناحیه هیپوتالاموس مغز موش های مبتلا به چاقی، افزایش نداشته باشد. لپتین که توسط بافت چربی تولید می شود، در کنترل احساس گرسنگی و سیری موثر است و نقش مهمی را در تنظیم سوخت و ساز چربی در بدن انسان ها و پستانداران بر عهده دارد.
هنگامی که پژوهشگران به افزایش لپتین در موش ها پرداختند، سلول های خاصی موسوم به "آستروسیت ها"(Astrocytes)، تولید یک عامل رشد را تقویت کردند. این عامل رشد، خود به خود رشد عروق را تقویت می کند. نتیجه این کار، افزایش تعداد رگ ها در ناحیه هیپوتالاموس بود. پژوهشگران در این بررسی نشان دادند که لپتین، مسئولیت افزایش تراکم رگ ها را در ناحیه هیپوتالاموس بر عهده دارد و واسطه این فرایند، آستروسیت ها هستند.
"تیم گروبر"(Tim Gruber)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما درباره نحوه کنترل فشار خون در رابطه با چاقی توسط هیپوتالاموس، تغییری را در درک خود ایجاد کردیم. در صورتیکه پژوهش های پیشین بیشتر بر نورون ها متمرکز بوده اند، پژوهش ما، نقش آستروسیت ها را نشان میدهد که تصور می شد کمتر از نورون ها در کنترل فشار خون نقش دارند.
"کریستینا گارسیا- کاسرس"(Cristina García-Cáceres)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: یک سوال مهم دراین زمینه باقی می ماند و آن این است که آستروسیت ها چگونه با نورون ها ارتباط برقرار می کنند. ما پاسخ دادن به این پرسش را با کمک تصویربرداری از عملکرد مدار آستروسیت – نورون در ناحیه هیپوتالاموس آغاز نموده ایم.
منبع:

1400/03/27
11:07:58
5.0 / 5
1748
تگهای خبر: پست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات