استرس، موها را خاكستری می كند اما قابل برگشت است!

استرس، موها را خاكستری می كند اما قابل برگشت است! به گزارش دیجیتالر محققان می گویند، استرس می تواند موها را خاکستری کند و جالب این که این روند، قابل برگشت است و یک داوطلب در این مطالعه توانست با رفتن به تعطیلات، ۵ تار از موهایش را که بر اثر استرس خاکستری شده بود، به رنگ تیره برگرداند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما همیشه ظن داشتیم که بین استرس و پیدایش موهای سفید یا خاکستری رابطه ای وجود دارد. در واقع، مطالعات اولیه بر روی موش ها این ارتباط را ثابت کرده است. با این وجود تابحال این مساله به صورت قاطع در انسان ها اثبات نشده بود و جای شک و تردید داشت.
حالا سرانجام محققان کالج پزشکان و جراحان دانشگاه "کلمبیا واگلوس" برای نخستین بار شواهدی را در مورد رابطه تحمل استرس روانشناختی و سفید شدن موها در انسان عرضه کرده اند. باآنکه این مورد جای نگرانی ندارد، چون که محققان همینطور دریافتند که این شرایط برگشت پذیر است.
"مارتین پیکارد" استادیار طب رفتاری در این دانشگاه می گوید: درک مکانیسم هایی که به موهای خاکستری شده بر اثر تحمل استرس اجازه می دهد به حالت تیره و جوان خود برگردند، می تواند سرنخ های جدیدی درباره قابلیت انعطاف پذیری پیری در انسان و به صورت کلی تحت تاثیر استرس ایجاد نماید.
وی ادامه داد: داده های ما به مجموعه ای از شواهد رسیده است که نشان داده است پیری انسان یک روند بیولوژیکی ثابت و خطی نیست، بلکه امکان دارد حداقل تا حدی بتوان آنرا متوقف کرد یا حتی موقتاً آنرا معکوس کرد.
"پیکارد" و تیمش برای پیگیری تاثیر استرس بر فولیکول های مو از متد جدیدی برای ثبت تصاویر بسیار دقیق از قطعات موی انسان استفاده کردند. هر قطعه که آنها ثبت کردند حدود یک بیستم میلی متر عرض داشت که حدود یک ساعت رشد مو را نشان داده است.
محققان ۱۴ داوطلب را که یک دفترچه یادداشت استرس داشتند و در آن هر هفته میزان استرس خویش را ثبت و ارزیابی می کردند، تحت نظر گرفتند.
محققان در این مطالعه حتی قادر به ارزیابی چگونگی بازیابی بعضی از موهای خاکستری به رنگ طبیعی و اصلی خود شدند، چیزی که قبلاً هیچگاه حداقل از نظر کمی ثبت نشده بود.
"پیکارد" توضیح داد: همانطور که حلقه های قابل مشاهده در یک تنه درخت اطلاعات در ارتباط با زندگی آن درخت را در خود دارد، موهای ما انسان ها هم حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخچه بیولوژیکی ما هستند. وقتی موها بعنوان فولیکول هنوز زیر پوست هستند، تحت تاثیر هورمون های استرس و سایر مواردی که در ذهن و بدن ما اتفاق می افتد، قرار می گیرند.
محققان همینطور فاش کردند که یک داوطلب، تنها با رفتن به یک تعطیلات چند روزه توانسته است پنج تار از موهایش را که بر اثر استرس خاکستری شده بود، به رنگ تیره برگرداند.
این مطالعه در مجله eLife انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/08
12:36:17
5.0 / 5
397
تگهای خبر: بازی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات