كشف ساختارهایی كه به مقابله با تومورهای مغزی كمك می كنند

كشف ساختارهایی كه به مقابله با تومورهای مغزی كمك می كنند پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود، ساختارهایی را کشف کرده اند که می توانند در مقابله با تومورهای مغزی موثر باشند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، پژوهشگران "دانشگاه اوپسالا"(Uppsala University) در سوئد، ساختارهایی شبیه به غدد لنفاوی را در نزدیکی تومورهای بیماران مبتلا به سرطان مغز کشف کرده اند. آنها دریافته اند که ایمنی درمانی، شکل گیری این ساختارها را در موش ها می افزاید. این کشف، فرصت های جدیدی را برای تنظیم واکنش های ضد تومور سیستم ایمنی نشان میدهد.
"گلیوما"(Glioma)، یک تومور مغزی کشنده است. یکی از دلیلهای دشوار بودن درمان تومورهای مغزی این است که سیستم ایمنی بدن که برای شناسایی و از بین بردن سلول های بیگانه همچون سلول های سرطانی طراحی شده است، به خاطر موانعی که مغز را احاطه کرده اند، نمی تواند بسادگی به محل تومور برسد.
سلول های ایمنی کشنده مانند لنفوسیت های تی، برای مقابله با تومورهای درحال رشد باید در غدد لنفاوی ما فعال شوند تا سلول های سرطانی را بصورت موثر از بین ببرند. رسیدن لنفوسیت های تی به تومور، به سبب وجود موانع در اطراف مغز، پروسه چالش برانگیزی است.
"الساندرا واکارو"(Alessandra Vaccaro)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: کشف ساختارهای شبیه به غدد لنفاوی در بیماران مبتلا به گلیوما برای اولین بار، بسیار هیجان انگیز بود. این ساختارهای موسوم به "ساختارهای لنفاوی سوم"(TLS)، در افراد سالم یافت نمی شوند. آنها همه عناصر مورد نیاز برای پشتیبانی از فعالیت لنفوسیت را دارند. این بدان معناست که آنها می توانند تاثیر مثبتی در واکنش ایمنی ضد تومور داشته باشند.
همچنین، پژوهشگران نشان دادند که شکل گیری ساختارهای لنفاوی سوم در مغز می تواند با نوعی ایمنی درمانی، در موش های مبتلا به گلیوما صورت بگیرد. هنگامی که پژوهشگران موش ها را با پادتن های تحریک کننده سیستم ایمنی موسوم به "αCD40" درمان کردند، شکل گیری ساختارهای لنفاوی سوم افزایش یافت و در نزدیکی تومورها رخ داد.
"آنا دیمبرگ"(Anna Dimberg)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یادگیری این مساله که ایمنی درمانی می تواند شکل گیری ساختارهای لنفاوی سوم را در مغز تعدیل کند، فرصت های هیجان انگیزی را برای تنظیم واکنش ایمنی ضد تومور پدید می آورد.
پادتن αCD40 هم اکنون برای درمان تومور مغزی در خیلی از آزمایش های بالینی مورد بررسی قرار دارد. پژوهشگران دریافتند که αCD40 علاوه بر افزایش ساختارهای لنفاوی سوم، به مهار توانایی از بین بردن تومور در لنفوسیت های تی می پردازد. بدین ترتیب، این پژوهش، بینش های مهمی را در مورد تاثیرات چندوجهی αCD40 ارایه داده است.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1400/04/16
12:45:29
5.0 / 5
215
تگهای خبر: ایمنی , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات