كشف عملكرد متفاوت مغز افراد مبتلا به میگرن با كمك ترن هوایی!

كشف عملكرد متفاوت مغز افراد مبتلا به میگرن با كمك ترن هوایی! دیجیتالر: دانشمندان آزمایشی غیرمعمول جهت بررسی تفاوت های میان مغز افراد مبتلا به میگرن و سایر افراد پیش گرفته اند و آن قرار دادن این افراد درون یک ترن هوایی مجازی است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، بنظر می رسد افرادی که گرفتار حملات میگرنی می شوند هنگامی که در ترن هوایی حتی بصورت مجازی قرار می گیرند بیشتر از سایر افراد گرفتار حالت تهوع ناشی از حرکت و سرگیجه می شوند. در فعالیت عصبی مغز این افراد نیز تفاوت هایی مشاهده شد.
بااینکه مدت زیادی است ارتباط میان میگرن و حالت تهوع ناشی از حرکت مشخص شده اما با بهره گیری از این رویکرد جدید می توان اف ام آرآی(fMRI) دقیقی از مغز هنگام تجربه کردن این احساسات ثبت نمود.
"آرن می"(Arne May)، عصب شناس دانشگاه هامبورگ در آلمان می گوید: افرادی که گرفتار میگرن هستند بطور معمول از سرگیجه و مشکلات تعادلی هنگام بروز علایم میگرن شکایت می کنند.
ما با شبیه سازی ترن هوایی دریافتیم که این مشکلات تنها ناشی از بروز علایم میگرن نیست بلکه با تغییراتی در بخش های مختلف مغز هم راه است. تشخیص و هدف قرار دادن این مناطق مغزی می تواند به درک بهتر میگرن و یافتن درمان های بهتر برای آن کمک نماید.
"می" و همکارانش در این آزمایش از ۲۰ فرد مبتلا به میگرن و ۲۰ فرد سالم استفاده کردند.
همزمان با انجام اسکن مغزی، تصاویری از ترن هوایی همراه با صدا برای این افراد پخش گردید.
این تجربه موجب به وجود آمدن حمله میگرنی در هیچ کدام از شرکت کنندگان نشد اما ۶۵ درصد مبتلایان به میگرن احساس تهوع را گزارش کردند. این آمار در گروه شاهد ۳۰ درصد بود. احساس تهوع در مبتلایان به میگرن طولانی تر و شدیدتر باقی ماند.
پژوهشگران با بررسی اسکن اف ام آرآی شاهد افزایش فعالیت پنج بخش از مغز افراد مبتلا به میگرن بودند. دو ناحیه از این پنج ناحیه مسئول پردازش بینایی بود.
این تحقیقات هنوز در ایام نخست خود به سر می برد اما مقایسه مغز افراد مبتلا به میگرن و افراد سالم در صورتیکه علائمی در رابطه با ایجاد حمله میگرنی را تجربه می کند می تواند برای دانشمندان مفید واقع شود.
۱۵ درصد جمعیت جهان یعنی بیش از یک میلیارد نفر از میگرن رنج می برند و یافتن علت بروز این سردرد و یافتن درمان آن می تواند برای خیلی از افراد مفید باشد.
منبع:

1400/05/07
11:35:38
5.0 / 5
398
تگهای خبر: تجربه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات