جایگزین جدید و كارآمد باتری های لیتیوم یونی با ۹۰ درصد هزینه كمتر!

جایگزین جدید و كارآمد باتری های لیتیوم یونی با ۹۰ درصد هزینه كمتر! به گزارش دیجیتالر هوا انرژی را با ۱۰ درصد از هزینه باتری های لیتیوم یونی ذخیره می کنند و ˮجف بزوسˮ و ˮبیل گیتسˮ هم از یک پروژه آزمایشی جدید ذخیره سازی انبوه باتری های آهن و هوا پشتیبانی می کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "فرم انرژی" واقع در بوستون درحال ساخت یک سیستم آزمایشی بزرگ ذخیره انرژی با باتری های هوا-آهن است که امیدوار است منجر به کلاس جدیدی از سیستم های ذخیره انرژی چند روزه و مقرون به صرفه شود.
این پروژه آزمایشی در مقیاس تجاری با هدف امکان ذخیره سازی ارزان تر انرژی، امکان گذر آسان تر از سوخت های فسیلی بوجود آمده است.
باتری های آهن و هوای این شرکت با صرف یک دهم هزینه یک واحد ذخیره سازی باتری لیتیوم یونی ساخته شده است و حداکثر ۱۰۰ ساعت انرژی ذخیره می کنند.
آنطور که شرکت "فرم انرژی" بیان می کند، انتقال به انرژی های تجدیدپذیر بدین مفهوم است که شبکه الکتریکی حالا با یک چالش روبرو است و آن، نحوه مدیریت و ذخیره چند روزه انرژی های تجدید پذیر بدون از بین بردن قابلیت اطمینان یا مقرون به صرفه بودن آن است.
سیستم "فرم انرژی" برای ذخیره ارزان مقدار زیادی انرژی تجدیدپذیر که به وسیله منابع انرژی باد و خورشید بدست آمده، طراحی شده است. سپس برق ساخته شده را فقط در صورت نیاز و در زمان هایی که این منابع انرژی به علت شرایط آب و هوایی، انرژی کمتری تولید می کنند، آزاد می کند.
این شرکت بیشتر از ۳۰۰ میلیون دلار برای تجاری سازی سیستم باتری آهن و هوای خود جمع کرده است و سرمایه گذاران سرشناسی همچون "بیل گیتس" و "جف بزوس" از آن پشتیبانی کرده اند.
در سال ۲۰۱۷ شرکت "تسلا" بزرگترین سیستم باتری جهان را در استرالیای جنوبی ساخت. باآنکه امروزه این سیستم همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و تا حد زیادی موفقیت آمیز تلقی می شود، اما باتری های لیتیوم-یون گران و مستعد فرسایش هستند، به این مفهوم که احتیاج به گزینه های جایگزین وجود دارد.
باتری های هوا-آهن شرکت "فرم انرژی" امکان دارد همان جایگزین مورد نظر باشند. این شرکت توضیح می دهد که آهن برای این سیستم ایده آل است، چونکه یکی از ایمن ترین، ارزان ترین و فراوان ترین مواد روی زمین است.
از آنجائیکه این سیستم با کمتر از یک دهم هزینه سیستم باتری های لیتیوم-یون ساخته شده است، می تواند انرژی ذخیره شده شبکه را با قیمتی قابل رقابت با نیروگاه های رایج در اختیار شبکه قرار دهد.
باتری های هوا-آهن از راه "اکسیداسیون برگشت پذیر آهن" کار می کنند. آنها برای تخلیه و آزادسازی انرژی، فرایند زنگ زدگی را با قرار دادن هزاران گلوله آهن ریز در هوا آغاز می کنند. وقتی سیستم با جریان الکتریکی شارژ می شود، اکسیژن موجود در زنگ زدگی از بین می رود و باردیگر به آهن فلزی تبدیل می شود.
باآنکه هنوز "فرم انرژی" عدد مشخصی را در ارتباط با کارایی سیستم خود فاش نکرده است، باتری های آن از یک آند آهنی غول پیکر استفاده می نمایند که به قول این شرکت بزرگترین آند ساخته شده تابحال در دنیا است. اندازه این سلول ها تقریباً یک متر مربع است و در ماژول های باتری تقریباً به اندازه یک ماشین لباسشویی، به صورت غوطه ور در یک الکترولیت مایع قرار می گیرد.
گزارش شده است که این سیستم بین ۱ تا ۳ مگاوات برق مداوم در هر جریب(۰.۴ هکتار) تأمین می کند.
"متیو جارامیلو" مدیرعامل و هم بنیان گذار "فرم انرژی" اظهار داشت: با استفاده از این تکنولوژی، ما بزرگترین مانع در مقابل کربن زدایی عمیق را برطرف می نماییم و انرژی تجدیدپذیر را در هر زمان و هر مکان مورد نیاز، حتی طی چند روز آب و هوای نامساعد یا قطع شبکه فراهم می نماییم.
منبع:

1400/05/07
21:31:46
5.0 / 5
166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات