تبدیل آب به فلزی براق و درخشان!

تبدیل آب به فلزی براق و درخشان! شاید نتوان آب را به طلا تبدیل کرد اما می توان آنرا به یک ماده ی فلزمانند درخشان تبدیل کرد. پژوهشگران با ایجاد لایه ای نازک از آب در اطراف فلزات قلیایی دارای الکترون موفق به انجام چنین کاری شدند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، بااینکه آب تنها چندین ثانیه در این حالت باقی ماند اما این آزمایش برخلاف سایر آزمایش های تبدیل مواد غیرفلزی به فلز رسانا نیازمند فشار بالا نبود.
از نظر نظریه بیشتر مواد را با وارد کردن فشار مناسب می توان به فلز تبدیل کرد. با فشرده شدن اتم ها و مولکول ها، این عناصر آغاز به تقسیم الکترون های خارجی خود می کنند بطوریکه مانند آهن و مس قادر به جابه جایی الکترون شده و خاصیت رسانایی ایجاد می کنند.
"یونگ ورث" (Jungwirth) می گوید: برای انجام چنین کاری نیاز به وارد کردن ۱۵ میلیون اتمسفر فشار به آب بود و چنین کاری در آزمایشگاه های فعلی امکان پذیر نیست. اما روش جایگزینی به ذهن او رسید و آن استفاده از الکترون های یک فلز قلیایی است.
عناصر گروه اول جدول تناوبی همچون سدیم و پتاسیم تمایل دارند خارجی ترین الکترون خودرا انتقال دهند. یونگ و همکارش سال قبل چنین آزمایشی را بر روی آمونیاک انجام داده بودند و تصمیم گرفتند آنرا روی آب نیز امتحان کنند اما چالشی بر سر راه آنها قرار داشت. فلزات قلیایی با آب واکنش نشان داده و موجب انفجار می شود. بدین سبب آنها آزمایشی طراحی کردند که سرعت واکنش را بکاهد و از انفجار پیشگیری کند.


پژوهشگران سرنگی را با سدیم و پتاسیم پر کردن و آنرا در محفظه ی خلاء قرار دادند. سپس آنها قطراتی از این فلزهای قلیایی را در معرض بخار آب قرار دادند. آب روی این قطرات لایه ای به ضخامت یک دهم میکرومتر تشکیل داد. الکترون ها به سرعت در آب پخش شدند و در عرض چندثانیه لایه ی نازک آب رنگی طلایی به خود گرفت.
یونگ می گوید: این آزمایش استراحتی بین کار برای او بوده است که به صورتی یادآور این مساله است که علم می تواند سرگرم کننده باشد.1400/05/09
10:09:57
5.0 / 5
262
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات