معرفی محققان برگزیده علوم پزشكی كشور

معرفی محققان برگزیده علوم پزشكی كشور به گزارش دیجیتالر یازده نفر از محققان برجسته كشور بعنوان برگزیدگان بیست و سومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی در سه گروه علوم پایه پزشكی، علوم بالینی و سلامت و ابداعات، اختراعات و فناوری امروز دوشنبه در جلسه ای با حضور قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت معرفی گشتند.


به گزارش روز دوشنبه خبرنگارعلمی ایرنا، برگزیدگان بیست و سومین جشنواره رازی در پنج بخش محققان، دانشگاه های علوم پزشكی، پژوهشكده های علوم پزشكی، نشریات علوم پزشكی، كمیته های تحقیقات دانشجویی و مراكز تحقیقاتی برگزیده معرفی شدند؛ مقرر است از این برگزیدگان در روز 25 دی ماه در مراسمی در تهران تقدیر شود.

* محققان علوم پزشكی برگزیده
دكتر رویا كلیشادی، مصطفی قانعی و پیام طبرسی به ترتیب رتبه های اول تا سوم بخش محققان گروه علوم بالینی و سلامت و محمدعلی منصورنیا بعنوان برگزیده بخش پژوهش برتر این گروه را به خود اختصاص داده اند.
دكتر احمدرضا دهپور رتبه اول، دكتر صدف قاجاریه سپانلو و خلیل آبنوس به صورت مشترك رتبه دوم و دكتر ذات اله عاصمی و مجید غیور مبرهن به صورت مشترك رتبه سوم بخش محققان گروه علوم پایه پزشكی و دكتر امیر آوان و دكتر مرتضی محمودی به صورت مشترك بعنوان برگزیدگان بخش محققان جوان و دانشجو این گروه معرفی گشتند.
بخش ابداعات، اختراعات و فناوری در این دوره برگزیده ای نداشت.

* دانشگاه های علوم پزشكی برگزیده
در بخش دانشگاه های علوم پزشكی برگزیده دانشگاه های علوم پزشكی تهران، مازندران و شهركرد به ترتیب بعنوان دانشگاه های تیپ یك، دو و سه، توانستند رتبه اول این بخش را از آن خود كنند.

* پژوهشكده علوم پزشكی برگزیده
پژوهشكده انستیتوپاستور رتبه اول این بخش را به خود اختصاص داد.

* نشریات علوم پزشكی برگزیده
نشریه فارسی زبان ' حیات' ازدانشگاه علوم پزشكی تهران و نشریه انگلیسی زبان 'تحقیقات علوم پزشكی' ازدانشگاه علوم پزشكی اصفهان بعنوان نشریات برگزیده این دوره از جشنواره معرفی گشتند.

* كمیته های تحقیقات دانشجویی برگزیده
در بخش كمیته های تحقیقات دانشجویی هم دانشگاه های شهید بهشتی، مازندران و شهركرد به ترتیب از بین دانشگاه های تیب یك، دو و سه، توانستند رتبه نخست این بخش را به خود اختصاص دهند.

* مراكز تحقیقاتی برگزیده
مراكز تحقیقاتی غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز علوم كاربردی دارویی دانشگاه علوم پزشكی تبریز، مركز بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز بیوتكنولوژی دانشگاه مشهد، مركز مولتیپل اسكلروزیس دانشگاه تهران و مركز عوامل محیطی موثر بر سلامت دانشگاه كرمانشاه هم بعنوان مراكز تحقیقاتی برگزیده معرفی گشتند.
دكتر شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این جلسه درمورد مراحل برگزاری جشنواره رازی اظهار داشت: این جشنواره در دوره های مختلف دچار تغییراتی شده است؛ در دوره هایی مدیریت پژوهش پررنگ تر و سیاست گذاری ها به نحوی بود كه خروجی دانشگاه ها به سمت پژوهش سوق داده می شد، در آن دوره تعداد گروه های جشنواره رازی به 13 گروه رسید كه این مساله سبب كاهش سطح افراد منتخب شده بود بنابراین در دوره های بعدی برخی گروه ها در هم ادغام شدند و در نهایت شركت كنندگان در این جشنواره در سه گروه علوم پایه بالینی، علوم بالینی و سلامت و ابداعات، اختراعات و فناوری به داوری گذاشته شدند.
وی درمورد نحوه انتخاب شركت كنندگان اظهار نمود: انتخاب شركت كنندگان بر این اساس است كه اچ ایندكس آنها باید از یك سطحی بالاتر باشد و طی هشت سال قبل در جشنواره رازی انتخاب نشده باشند.
آخوندزاده اظهار داشت: در این دوره از جشنواره، از برخی محققان برجسته كه در جشنواره شركت نكرده بودند، هم از جانب جشنواره برای شركت دعوت شد.
آخوندزاده در مورد نحوه انتخاب برگزیدگان حقوقی جشنواره رازی هم توضیح داد: دانشگاه ها و مراكز تحقیقات بالینی و پایه در سه گروه با فعالیت بیش از سه سال، زیر سه سال و دارای ردیف بودجه مستقل برگزیده شدند. همینطور بخش پژوهشكده های برتر هم برای اولین بار در این دوره افتتاح شد كه انستیتوپاستور ایران بعنوان برگزیده این بخش انتخاب گردید.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد جوایز این دوره از جشنواره هم اظهار نمود: به رغم مشكلاتی كه وزارت بهداشت در بخش اعتبارات پژوهشی دارد و درحالی كه 9 ماه از سال جاری می گذرد تنها حدود 12 درصد اعتبارات این بخش اختصاص یافته است، توانستیم جوایز را در حد جوایز سال قبل (30 میلیون تومان) نگه داریم كه البته بسیار ناچیز است و در شان برگزیدگان نیست.

** شاخص های جشنواره مطابق با شاخص های بین المللی
دكتر اصغر عبادی فر دبیر بیست و سومین جشنواره رازی با اشاره به اینكه تمام شاخص های ارزشیابی این جشنواره مطابق با شاخص های بین المللی است، اظهار داشت: درهای جشنواره بر روی عموم باز است و تنها معیار برای انتخاب افراد، داشتن اچ ایندكس بالای 10 است.
وی اضافه كرد: در این دوره از جشنواره 246 نفر هم به صورت داوطلب و هم به صورت دعوت شده شركت كردند كه از این تعداد 135 نفر در گروه پایه پزشكی، 65 نفر در گروه بالینی و سلامت و 46 نفردر گروه ابداعات و اختراعات آثار خویش را عرضه دادند.
عبادی فر اظهار داشت: از این تعداد 37 نفر در گروه علوم پایه پزشكی و 11 نفر در گروه علوم بالینی و سلامت دارای اچ ایندكس بالای 18 هستند.
بیست و سومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی روز 25 دی ماه در تهران برگزار و از برگزیدگان این دوره تقدیر می گردد.
علمی** 1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی** انتشار: گلشن

 

1396/10/11
20:39:06
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات