لحظه گذر کاوشگر سولار اوربیتر از کنار سیاره زهره بعلاوه فیلم

لحظه گذر کاوشگر سولار اوربیتر از کنار سیاره زهره بعلاوه فیلم به گزارش دیجیتالر کاوشگر ˮسولار اوربیترˮ (Solar Orbiter) آژانس فضایی اروپا فیلمی از سیاره ی زهره منتشر نموده است. این کاوشگر در روز نهم اوت (۱۸ مرداد) با فاصله ی کمتر از ۵۰۰۰ مایل (۸۰۰۰کیلومتر) از کنار این سیاره عبور کرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، هردو کاوشگر آژانس فضایی اروپا که "سولار اوربیتر" و "بپی کلمبو"(BepiColombo) نام دارند هفته ی گذشته از کنار سیاره ی زهره عبور کردند تا با استفاده از گرانش این سیاره سرعت لازم برای حرکت به سمت مقصد نهایی خویش را به دست بیاورند.
"سولار اوربیتر" که در راه خود به سمت خورشید حرکت می کند هنگام گذر از کنار سیاره ی زهره از تلسکوپ "SoloHI" خود برای ثبت تصاویر بهره برد.
در تصاویر و فیلم ثبت شده میتوان نزدیک شدن این کاوشگر به زهره را مشاهده کرد. بخشی از زهره که نور خورشید به آن نمی تابد، تاریک و از دید پنهان است.
تصاویر هردو کاوشگر سیاه و سفید هستند و جزئیات کمی دارند چونکه دوربین های آنها برای تصویربرداری از زهره طراحی نشده اند.
گذر این دو کاوشگر فرصتی برای اخترشناسان فراهم می آورد تا سیاره ی زهره را از دو جهت متفاوت مورد مطالعه قرار دهند و مناطقی که تا کنون به ندرت توسط کاوشگرها رصد شده بود را مشاهده کنند.
در زمینه ی این فیلم میتوان دو ستاره را هم مشاهده کرد که بعد از لحظاتی زهره آنها را می پوشاند.
ستاره ای که در سمت راست دیده می شود، "Omicron Tauri" نام دارد و ستاره ای که در سمت چپ قرار دارد، "Xi Tauri" است. این دو ستاره از یک منظومه ی چهارستاره ای می آیند و در صورت فلکی ثور قرار دارند.
این دومین باری است که کاوشگر "سولار اوربیتر" از کنار سیاره ی زهره گذر می کند. این کاوشگر در ماه نوامبر از کنار زمین عبور خواهد نمود و از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ هم شش بار دیگر به سمت زهره خواهد رفت.
"سولار اوربیتر" از گرانش زهره برای نزدیک شدن به خورشید و تغییر مدار استفاده می نماید.
در نهایت این کاوشگر نخستین تصاویر از قطب های شمال و جنوب خورشید را ثبت خواهد نمود.
کاوشگر "سولار اوربیتر" در فوریه سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد و از آن زمان تا کنون درحال ارسال اطلاعات به زمین است.
کاوشگر آکاتسوکی (Akatsuki) هم هم اکنون در مدار زهره قرار دارد و داده هایی از این سیاره جمع آوری می کند.
داده های این کاوشگرها اطلاعات مفیدی برای مأموریت "انویژن" (EnVision) آژانس فضایی اروپا فراهم می کنند. طی این مأموریت که مقرر است در دهه ۲۰۳۰ صورت گیرد، کاوشگر دیگری به سمت سیاره ی زهره پرتاب خواهد شد.
"سولار اوربیتر" و "بپی کلمبو" باز هم امسال به سمت زهره خواهند رفت.
"بپی کلمبو" در روز یکم اکتبر برای نخستین بار از سیاره ی عطارد دیدن می کند و هردو کاوشگر در اواخر سال ۲۰۲۵ به عطارد می روند تا تمامی خصوصیت های این سیاره را مورد مطالعه قرار دهند.
آن ها سطح تا هسته ی عطارد، میدان مغناطیسی و اتمسفر خارجی آنرا برای درک بهتر نحوه ی تکامل و منشا آن بررسی خواهند کرد.
در روز ۲۷ نوامبر "سولار اوربیتر" در فاصله ی ۳۰۰ مایلی (۴۸۳ کیلومتر) از سطح زمین قرار می گیرد و سپس برای انجام مأموریت خود به سمت زهره حرکت می کند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/05/23
21:45:59
5.0 / 5
181
تگهای خبر: دوربین , مرورگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات