تاثیر امیدبخش داروی زخم معده در درمان کووید-19!

تاثیر امیدبخش داروی زخم معده در درمان کووید-19! دیجیتالر: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید یک داروی زخم معده بتواند در درمان کووید-19 موثر باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه ویرجینیا، پزشکان ووهان در ایام ابتدایی همه گیری کووید-۱۹ متوجه مورد عجیبی شدند. آنها دریافتند خیلی از بیماران مسنی که از کروناویروس جان سالم به در برده اند، فقیر هستند. این مساله از نظر جمعیت شناسی، دقیقا همان چیزی نیست که انتظار می رود هنگام بروز بحران در زمینه سلامت پیش بیاید.
بررسی سوابق پزشکی بازماندگان نشان داد که تعداد قابل توجهی از آنها، از زخم معده رنج می برند و از داروی ارزان قیمتی موسوم به "فاموتیدین"(Famotidine) استفاده می نمایند. بیماران ثروتمند ترجیح می دادند که داروی پرهزینه تر "امپرازول"(Omeprazole) را مصرف کنند.
"فیل بورن"(Phil Bourne)، استاد مهندسی پزشکی "دانشگاه ویرجینیا"(UVA) اظهار داشت: خیلی از پژوهش های پزشکی، اینگونه شروع می شوند. اغلب پدیده ای وجود دارد که پزشکان آنرا گزارش می دهند یا در مقاله ای خاص به آن اشاره شده است و این یک سرنخ را ارائه می کند.
وی ادامه داد: دانشمندان بطور معمول برای پی بردن به این که آیا یک دارو در درمان یک بیماری خاص موثر است یا خیر، آزمایش های بالینی آینده نگر را انجام می دهند اما این روش پرهزینه ای است و سال ها زمان می برد. هنگام رو به رو شدن با همه گیری جهانی، بررسی گزینه های دیگر مفید می باشد.
در این هنگام، کار دانشمندان علم داده ها شروع می شود. بورن و "کامرون مورا"(Cameron Mura)، دانشمند دانشگاه ویرجینیا با همراهی یک گروه بین المللی از پژوهشگران، اطلاعات پایگاه داده ای که سوابق پزشکی میلیونها بیمار کووید-۱۹ ساکن ۳۰ کشور مختلف را در بر داشت، تجزیه و تحلیل کردند. پژوهشگران، تعداد این افراد را به حدود ۲۲ هزار نفر رساندند که بزرگترین نمونه جهت بررسی فاموتیدین و کووید-۱۹ تا به امروز بشمار می رود.
بورن اظهار داشت: قدرت سوابق الکترونیکی سلامت که هنوز بطور کامل بعنوان یک ابزار پژوهشی مورد استفاده قرار نگرفته، این است که همه اطلاعاتی را که می توانید به دست آورید، بطور ناگهانی دریافت می کنید تا ببینید آیا آنچه تعیین کرده اید، مبنایی دارد یا خیر.
این پژوهش نشان داد که داده ها از یافته های سایر تحقیقات که در مقیاس کوچکتر انجام شده اند، پشتیبانی می کند. بنظر می رسد فاموتیدین در دوزهای بالا خصوصاً هنگامی که با آسپرین ترکیب شود، شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را بیشتر می کند. همین طور بنظر می رسد که این دارو مانعی برای شدت پیشرفت بیماری بشمار می رود و سبب می شود بیماران کمتر به شرایطی برسند که به لوله گذاری یا ونتیلاتور نیاز دارد.
چالش بعدی، فهمیدن دلیل این مساله بود. پژوهشگران، کوشش های گسترده ای را برای تجزیه و تحلیل های پزشکی از این دست انجام می دهند. آنها اطلاعات موجود را بررسی می کنند و اصول بیوشیمیایی و مولکولی را به کار می برند تا نظریه ای منسجم عرضه کنند که به آشکار شدن الگوهای مقیاس جمعیتی آنها کمک می نماید.
مورا این کار را "بافتن داستان" بر طبق داده ها می نامد. او باید روی گروه های بزرگی از مردم کار می کرد و نتیجه گیری های احتمالی را در مورد آنچه که در مقیاس کاملا متفاوت اتفاق می افتد، ارائه می داد.
یکی از خطرناک ترین پدیده هایی که کووید-۱۹ می تواند در بدن بوجود آورد، پدیده ای موسوم به "طوفان سیتوکین"(cytokine storm) است. سیستم ایمنی بدن هنگام بروز بیماری، پروتئین های التهابی موسوم به سیتوکین ها را آزاد می کند که به سلول های ایمنی می گویند چگونه به مقابله با عفونت بپردازد اما در بیماریهای شدیدتر، تولید سیتوکین می تواند از کنترل بیرون رود و نامنظم گردد.
مورا اظهار داشت: سیستم ایمنی بدن اساسا گرفتار مشکل می شود و حمله به چیزهایی مانند بافت سالم ریه را شروع می کند برای اینکه امیدی به از بین بردن ویروس مهاجم ندارد. می توان اظهار داشت که بدن در شرایطی که یک مگس کش کافی است، از چکش در مقابل عامل بیماری زا استفاده می نماید.
نظریه پژوهشگران این است که فاموتیدین می تواند این واکنش را سرکوب کند. بااینکه این دارو با هدف متوقف کردن اسید معده تولید شده است اما مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. بگفته مورا و همکارانش، طوفان سیتوکین، یکی از این عوارض است.
مورا افزود: ممکنست فاموتیدین، اثر مفید خارج از هدف به همراه داشته باشد. ما عوارض جانبی را بطور کلی یک موضوع بد می دانیم اما در بعضی موارد می توان از آنها برای درمان سایر بیماریها استفاده نمود. این احتمال وجود دارد که فاموتیدین در آینده، باردیگر با این روش مورد استفاده قرار بگیرد.
در هر حال، یافته های این گروه پژوهشی هنوز قطعی نیست. سایر پژوهش ها، تصویری متناقض با آنچه فاموتیدین می تواند برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ انجام دهد، ارائه کرده اند. تعدادی از آنها نشان داده اند که فاموتیدین اثر خنثی دارد و حتی یکی از تحقیقات نشان داده است که امکان دارد این دارو مضر باشد. مورا، بورن و همکارانشان بتازگی مروری بر پژوهش های موجود دراین زمینه منتشر نموده اند که با پیشنهاداتی برای ارائه یک چارچوب هم راه است تا به آشتی دادن گزارش های متناقض کمک نماید.
با این وجود، پژوهشگران با تمرکز منحصر به فرد بر ترکیب فاموتیدین و آسپیرین و نمونه فوق العاده بزرگ آن، درمانی کم هزینه و ایمن ارایه داده اند که تجویز آن برای پزشکان ساده است. این پژوهش در بحبوحه بحران بین المللی سلامت، زمینه مهمی را برای پژوهش بیشتر فراهم نموده است.
این پژوهش، در مجله "Signal Transduction & Targeted Therapy" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/01
10:08:12
5.0 / 5
379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات