ماسک ها تنها ۱۰ درصد از قطرات هواپخش بازدم را فیلتر می کنند!

ماسک ها تنها ۱۰ درصد از قطرات هواپخش بازدم را فیلتر می کنند! پژوهشگران دانشگاه ˮواترلوˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند بیشتر ماسک‎هایی که این دوران مورد استفاده قرار می گیرند تنها 10 درصد از قطرات هواپخش بازدم را فیلتر می کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، آنها طی این مطالعه به نیاز جدی در استفاده گسترده از ماسکهای صورت بهتر و اهمیت تهویه مناسب مکان های سربسته در دوران کووید-۱۹ اشاره کرده اند.
مهندسان دانشگاه واترلو به همین دلیل با بهره گیری از یک مانکن آزمایشاتی را انجام دادند تا حالت یک فرد نشسته ماسک زده که در یک اتاق بزرگ نفس می کشد را شبیه سازی کنند.
نتایج مطالعات نشان داد که با وجود استفاده از ماسکهای جراحی آبی یا پارچه ای، باز هم میزان قطرات هواپخش(قطرات حاصل از بازدم که بسیار کوچک هستند و بصورت معلق باقی می مانند و در هوا حرکت می کنند) در طول زمان بطور قابل توجهی بالا رفته بود.
پروفسور "سرهی یاروسویچ"(Serhiy Yarusevych) مهندس مکانیک و مکاترونیک و رهبر این مطالعه اظهار داشت: در این که استفاده از هرگونه ماسک صورت برای محافظت از خود هنگامی که در نزدیکی دیگران در داخل یک محیط هستیم مفیدست هیچ شکی نیست اما با این وجود در مورد تاثیر ماسکهای مختلف در کنترل هواپخش ها تفاوت بسیار جدی وجود دارد.
در تحقیقات قبلی پژوهشگران نشان داده بودند که هواپخش های پراکنده در هوا که توسط افراد آلوده(حتی در خارج از محدوده فاصله اجتماعی دو متری که توسط مقامات سفارش شده است)، از منابع اصلی انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که موجب کووید-۱۹می شود، محسوب می شوند.
نتایج این مطالعه نیز نشان داد که بیشتر ماسکهای رایج به سبب مشکلاتی مانند صحیح قرار نگرفتن روی صورت حدود ۱۰ درصد از قطرات هواپخش بازدم را فیلتر می کنند. هواپخش‎های باقیمانده نیز تغییر جهت داده و از قسمت بالایی ماسک که روی بینی قرار می گیرد سر در می آورند و بدون فیلتر به محیط باز می گردند.
در مقابل ماسکهای با کیفیت تر و گران تر مانند N۹۵ و KN۹۵ بیش از ۵۰ درصد از هواپخش های بازدم را که می توانند در محیط های سربسته تجمع یافته و هنگام استنشاق توسط اشخاص دیگر پخش شده و به صورتی ویروس کووید-۱۹را پخش کنند، فیلتر می‎کنند.
بگفته یاروسویچ اثر بخشی بسیار بیشتر ماسکهای N۹۵ و KN۹۵ در مقابل ماسکهای پارچه ای و جراحی سبب می شود تا افراد به استفاده از آنها در محیط هایی مانند مدارس و محل کار روی آورند. بنا بر این است که پزشکان از ماسک N۹۵ استفاده می‎کنند.
علاوه بر آن نتایج آزمایشات همین طور تاثیر مثبت سیستم های تهویه در اتاق را نیز نشان داد. بگفته پژوهشگران سیستم تهویه هوای مناسب نیز به اندازه استفاده از ماسکهای مناسب در کاهش خطر انتقال بیماری موثر است.1400/06/02
22:19:22
5.0 / 5
178
تگهای خبر: سیستم , فیلتر , كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات