ممنوعیت واردات کالای آی تی عامل افزایش قیمت و اختلال در تامین تجهیزات

ممنوعیت واردات کالای آی تی عامل افزایش قیمت و اختلال در تامین تجهیزات به گزارش دیجیتالر عضو هیأت مدیره ی سازمان نصر تهران با اعلان اینکه مشابه آنچه در مورد تولید و واردات واکسن کرونا در کشور شاهدیم، مدت هاست در زمینه ی فناوری اطلاعات اتفاق می افتد، اظهار داشت:  اگر قبل از آماده سازی زیرساخت ها و قبل از آنکه تولید به حد مطلوبی برسد، واردات را محدود نماییم، اجناس نایاب می شود، قیمت ها افزایش می یابد و در تامین تجهیزات در بازار خلل ایجاد می شود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، احسان زرین بخش با اشاره به نگرش وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالهای قبل اظهار داشت: ماهیت آی تی با سایر صنایع متفاوت می باشد، اما همان نسخه ای که برای صنایع مختلف پیچیده میشود، برای صنعت فاوا هم تجویز می شود. وزارت صمت در یک سال اخیر اعلام نمود که اگر مقرر است سقف و سابقه ی شرکتها برای گرفتن ثبت سفارش افزایش پیدا کند، این شرکتها باید با دستگاه های اجرائی و حاکمیتی قرارداد داشته باشند.
وی افزود: در همین مصداق، اپراتورهای تلفن همراه، بانکهای خصوصی و طیف وسیعی از مصرف کنندگان از این امکان حذف می شوند، برای اینکه طیف کسانی که از فناوری اطلاعات استفاده می نمایند بسیار وسیع بوده و محدود به دستگاه های اجرائی نمی گردد. بخش عمده ای از بهره برداران نهایی در حالی حذف می شوند که نیاز آنها برطرف نشده است. از طرف دیگر تامین کنندگان وقتی با چنین بخش نامه هایی روبه رو شوند، برای ادامه حیات شرکت ‎هایشان به ناچار به سمت قاچاق سوق داده می شوند.
عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با اشاره به بی توجهی تصمیم گیران به مزایای فناوری اطلاعات، اضافه کرد: در شرایطی به سر می بریم که منابع مورد نیاز در کشور بسیار محدود است و بنا بر این باید با وسواس و دقت نظر بیشتری آنها را مصرف نماییم. فناوری اطلاعات مانند یک داشبورد عمل می کند و از این طریق تصمیم گیران با رصد اطلاعات می توانند منابع موجود را به بخش های مورد نیاز تخصیص دهند. اما وقتی مانیتورها و سنسورها خاموش شوند، دیگر متوجه نمی شوند چه اتفاقی رخ می دهد. رویکرد تصمیم گیران در صنعت فاوا مشابه همین مثال است. با این تصمیم وزارت صمت، اگر یک روز سیستم های این وزارتخانه قطع شود، چه اتفاقی می افتد؟
زرین بخش با تاکید بر ضرورت تغییر نگاه وزارت صمت به حوزه ی آی تی اظهار داشت: آنچه در مورد تولید و واردات واکسن کرونا در کشور شاهدش هستیم، مدت هاست که در زمینه ی فناوری اطلاعات نیز با آن دست به گریبانیم. کسی تولید را نفی نمی کند؛ اما اگر قبل از آماده سازی زیرساخت ها و قبل از آنکه تولید به حد مطلوبی برسد تا بتواند نیاز کشور را برطرف کند، جلوی واردات را بگیریم و یا به هر طریقی آنرا محدود نماییم، اجناس نایاب می شود، قیمت ها افزایش می یابد و در تامین تجهیزات در بازار خلل ایجاد می شود. در این شرایط بعد از وارد شدن ضربه ی حداکثری به تامین کننده ها، وارادات آزاد می شود، اما نوسانی که قبل از این وضعیت رخ داده، نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع واردکننده.
وی با اشاره به نقش نصر تهران در میانجی گری این وضعیت، تاکید کرد: سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با اتخاذ برخی سیاست ها می تواند میان زنجیره ی تامین تجهیزات و تولیدات تناسبی برقرار کند. خیلی از مسئولان به دنبال پشتیبانی از تولید هستند، اما با حمایت نادرست به این مساله لطمه می زنند. نصر تهران در بین اعضا و بدنه ی صنفی خود، تولیدکننده، واردکننده و مصرف کننده دارد. یعنی کل زنجیره ی تامین در نصر تهران وجود دارد. بدین سبب از نیاز بازار باخبر است و می داند چطور باید از تولیدکننده حمایت کند.
عضو هیأت مدیره ی سازمان نصر تهران افزود: باید فضایی در اختیار تولیدکننده قرار داده شود تا بتواند کالایش را عرضه نماید. اگر کالای عرضه شده مطلوب و با کیفیت باشد، بصورت خودکار بازار فروش آن فراهم می شود. در سالهای قبل دستگاه های مسوول با بخشنامه و بصورت دستوری اعلام نموده بودند که خرید باید از فلان تولیدکننده صورت گیرد. کاری که ما با آن مخالفیم؛ به این علت که علاوه بر مخدوش کردن وجهه ی تولیدکننده، بهره بردار نهایی را نیز محدود می کند و طبیعی است که این وضعیت دافعه ایجاد خواهدنمود.
زرین بخش با ابراز امیدواری از اقدامات نصر تهران بیان کرد: ما در سازمان تلاش می نماییم موانع زائد در مقابل شرکتها را برداریم تا آنها بتوانند خودی نشان دهند. امیدوار هستم این برنامه در دوره ی ششم هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران به نتیجه برسد. ما می خواهیم همان برخوردی که با تامین کنندگان موبایل می شود، با تامین کنندگان تجیهزات فاوا هم بشود. تامین کنندگان موبایل نه محدودیت سابقه دارند، نه محدودیت سقف. علت آن هم این است که اگر قیمت موبایل افزایش یابد و یا عرضه ی آن در بازار کم شود، به سبب آموزش آنلاین، سامانه ی شاد مدارس و کسب وکارهای مجازی بسیاری به آن معترض می شوند. اما کسی متوجه این مساله نیست که وقتی در تامین تجهیزات زیرساختی خللی ایجاد شود، اصلا خیلی از اپلیکیشن های موبایل دیگر کارایی ندارند.
وی «مجوززدایی» را یکی از مطالبات از دولت سیزدهم دانست و اضافه کرد: مطالبه ی ما از دولت جدید این است که با نیم نگاهی به گذشته و اتفاقاتی که تا حالا افتاده است، مجوززدایی کنند. مجوزهای بیشماری داده می شود که هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. اگر دولت جدید به دنبال این باشد که از ابتدا خودش خیلی از موضوعات را تجربه کند، وضعیت آینده نیز مشابه چند دهه ی گذشته خواهد بود. اما اگر به تجربیات گذشته توجه کند، ممکنست بتوانیم از این موانع عبور نماییم. هم اکنون در شرایطی نیستیم که بخواهیم با آزمون و خطا پیش رویم. اگر اشتباه تصمیم بگیریم، احتمال این که تعدادی از شرکتها بتوانند ادامه دهند خیلی کم است و ممکنست در این راه از بین بروند.1400/06/16
10:58:14
5.0 / 5
57
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اپل , اپلیكیشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات