درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند!

درمان ام اس با کمک مولکولی که سلول ها را بیدار می کند! دیجیتالر: پژوهشگران ˮدانشگاه آلبرتاˮ در بررسی جدید خود اهتمام کرده اند تا بیماری ام اس را با کمک نوعی مولکول درمان کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه آلبرتا، پژوهش جدیدی نشان میدهد که یک مولکول موسوم به "فراکتالکین" (Fractalkine) می تواند تولید سلول های مغز را که "میلین" (Myelin) تولید می کنند، افزایش دهد. میلین، یک عامل کلیدی در بیماری هایی مانند ام اس بشمار می رود.
میلین مانند یک لایه عایق در اطراف اعصاب عمل می کند که در اثر التهاب ناشی از بیماری ام اس و بیماریهای مشابه، به تدریج از بین می رود. وجود نداشتن این لایه می تواند به بروز مشکلات عصبی منجر شود.
بااینکه درمان هایی وجود دارند که نشانه های بیماری را مدیریت می کنند یا تلاش می کنند که سرعت پیشروی بیماریهای عصبی را کاهش دهند، اما درمان های موثر، مستلزم بازگرداندن میلین از دست رفته هستند. یافتن روش هایی برای شروع روند میلین سازی با سرعت بالا، یک گام مهم در جستجوی درمان بشمار می رود.
"آناستاسیا ورونوا" (Anastassia Voronova)، استادیار بخش ژنتیک "دانشگاه آلبرتا" (University of Alberta) و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: سلول های بنیادی عصبی، انواعی از سلول های مغزی همچون "الیگودندروسیت" (oligodendrocyte) را تولید می کنند که نوعی سلول در سیستم عصبی مرکزی و "سیستم عصبی پیرامونی" (PNS) است. الیگودندروسیت ها، تنها سلول های مغزی هستند که میلین تولید می کنند.
وی ادامه داد: این سلول های بنیادی عصبی طی رشد خود، مغز را می سازند. قسمتی از دلیل وجود این سلول های بنیادی عصبی در مغز بزرگسالان، پر کردن جای سلول های لطمه دیده یا از دست رفته همچون الیگودندروسیت ها است. با این وجود، جایگزین کردن الیگودندروسیت ها خصوصاً در انسان، بسیار ناکارآمد است. هدف آزمایشگاه من، شناسایی مولکول هایی است که می توانند سلول های بنیادی عصبی موجود در مغز را بیدار کنند تا جای خالی الیگودندروسیت ها پر شود.
پژوهش "ورونوا" و گروهش نشان داد که فراکتالکین می تواند تبدیل شدن سلول های بنیادی عصبی به الیگودندروسیت ها را بصورت قابل توجهی تحریک کند. "ورونوا" افزود: مولکول و گیرنده فراکتالکین با هم کار می کنند تا سیگنال دهی را در سلول به وجود بیاورند.
"ورونووا" و گروهش، هم اکنون ظرفیت مجدد فراکتالکین را در یک نمونه موش مبتلا به ام اس بررسی می کنند. آنها تلاش می کنند بفهمند که آیا فراکتالکین می تواند تولید میلین را در سایر اختلالات عصبی تحت تاثیر قرار دهد یا خیر. این گروه پژوهشی باور دارند که فراکتالکین برای توسعه داروهای آینده، سودمند خواهد بود.
این پژوهش در مجله "Stem Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/19
13:36:47
5.0 / 5
59
تگهای خبر: تولید , سایت , سیستم , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات