نخستین و بزرگ ترین نیروگاه انتشار منفی آلاینده دنیا شروع به کار کرد

نخستین و بزرگ ترین نیروگاه انتشار منفی آلاینده دنیا شروع به کار کرد دیجیتالر: نخستین و بزرگ ترین کارخانه ای که دی اکسید کربن هوا را جذب و به سنگ تبدیل می کند از روز چهارشنبه در ایسلند شروع به کار کرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، کارخانه "اورکا" (Orca) که توسط استارتاپ "کلایم ورکز" (Climeworks AG) برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای به وجود آمده است نقطه عطفی در جذب مستقیم آلاینده از هوا است.
بااینکه "کلایم ورکز" ۱۶ تاسیسات در سراسر اروپا دارد اما "اورکا" تنها تاسیساتی است که دی اکسید کربن را مستقیما از هوا جذب و ذخیره می کند.
به قول این استارتاپ، کارخانه "اورکا" می تواند سالانه ۴ هزار تن دی اکسید کربن از هوا جذب نماید و آنرا طی یک پروسه شیمیایی ایمن که توسط شرکت "کرب فیکس" (carbfix) به وجود آمده است، ذخیره کند. طی این پروسه دی اکسید کربن به سنگ تبدیل می شود.
به قول شرکت "کرب فیکس"، دی اکسید کربن هوا با آب ترکیب می شود و سپس به عمق زمین منتقل می شود و با تماس با سنگ های بازالت به سرعت تبدیل به یک ماده معدنی می شود.
بااینکه این کارخانه تنها قادر به جذب بخش کوچکی از دی اکسید کربنی است که سالانه حدود ۳۵ میلیارد تن منتشر می شود اما این شرکت خصوصی باور دارد که این نخستین قدم برای توسعه ظرفیت چنین تاسیساتی است.
بر اساس گزارش هیئت بین دولتی سازمان ملل که درمورد تغییرات جوی هشدار داده است در پی گرم شدن زمین طی سالهای آینده، جهان شاهد حوادث آب و هوایی بیشتری خواهد بود و متخصصین بر اهمیت کاهش سطح انتشار گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن هوا تاکید می کنند.
به قول "کلایم ورکز" ساخت کارخانه ی "اورکا" در ماه مه سال ۲۰۲۰ برمبنای فناوری ماژولار پیشرفته شروع شد و از این فنآوری می توان به آسانی در سایر مکان های جهان و حتی در مقایس های بزرگ تر بهره برد. این شرکت می گوید که فناوری پیشرفته آنها برای جذب بیشتر دی اکسید کربن بهینه سازی شده است.
در صورتیکه سرمایه گذاری بر روی شرکت های جذب کننده کربن از هوا درحال افزایش است اما متخصصین به معایب این فناوری ها نیز اشاره می کنند و می گویند انتظارات از این فنآوری ها بیش از اندازه خوش بینانه است.
"کریستوف جبالد" (Christoph Gebald) مدیرعامل شرکت "کلایم ورکز" می گوید: برای رسیدن به انتشار صفر خالص دی اکسید کربن هنوز راه زیادی در پیش داریم اما ما معتقدیم که شرکت ما با ساخت "اوکرا" گام بزرگی در جهت رسیدن به این هدف برداشته است.
منبع:

1400/06/20
12:01:08
5.0 / 5
54
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات