پیش بینی مرگ ومیر مبتلایان به نارسایی مزمن کبد با کمک یک ابزار آنلاین

پیش بینی مرگ ومیر مبتلایان به نارسایی مزمن کبد با کمک یک ابزار آنلاین دیجیتالر: پژوهشگران چینی در بررسی جدید خود، یک ابزار آنلاین ابداع نموده اند که می تواند مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کبد را پیش بینی نماید.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، شروع نارسایی مزمن کبد، بلافاصله به مطرح شدن موضوع پیوند کبد می انجامد. ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری طی سه ماه، به سبب عملکرد ضعیف کبد و نارسایی این اندام، جان خودرا از دست می دهند. پیوند بموقع کبد، تنها راه نجات جان بیماران است. با این وجود، خیلی از این بیماران در انتظار پیوند قرار می گیرند و عوامل بسیاری بر اولویت بندی بیماران مؤثر هستند. از آنجائیکه کوچکترین تغییر در اولویت پیوند می تواند به مرگ بیمار منجر شود، داشتن روش هایی برای پیش بینی مرگ و میر، اهمیت بیشتری پیدا می کنند.
بااینکه چند مدل برای پیش آگاهی وجود دارند که می توانند خطر مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کبد را پیش بینی کنند، اما این مدلها تنها برای بیمارانی کاربرد دارند که دارای خاصیت های مشابهی هستند. این مدلها تغییرات فردی را در نظر نمی گیرند.
گروهی از پژوهشگران چینی با درک این نیاز، یک ابزار آنلاین برای پیش بینی خطر مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کبد ابداع نموده اند. "ژی چیائو ژانگ" (Zhi-Qiao Zhang)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: این یک ابزار آنلاین کمیاب است که می تواند به بهبود تصمیم گیری برای درمان بیماران کمک نماید و به پیش بینی احتمال مرگ و میر بیماران بصورت فردی بپردازد.
پژوهشگران در ابداع ابزار آنلاین خود، از یک روش یادگیری ماشینی استفاده کردند که چندین متغیر را در نظر می گیرد. بدین ترتیب، این ابزار به یک روش قدرتمند برای پیش بینی پیش آگاهی فردی تبدیل می شود.
پژوهشگران در ابداع ابزار خود، از داده های مربوط به ۳۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کبدی در سه بیمارستان واقع در چین استفاده کردند و به مدل سازی آن با روش یادگیری ماشینی پرداختند. آنها در بررسی های خود دریافتند که می توانند خطر مرگ و میر بیماران را بصورت فردی پیش بینی کنند.
آنها همین طور دریافتند که می توانند پیش بینی های خود در مورد مرگ و میر را با ۹۵ درصد اطمینان عرضه کنند. این نتیجه گیری، برای تصمیم گیری درباره برنامه های درمانی و اولویت بندی پیوند کبد در بیماران، بسیار باارزش است.
پژوهشگران نهایتاً نتایج به دست آمده از این ابزار پیش بینی را با نتایج به دست آمده از مدلهای استاندارد که کاربرد گسترده ای در پیش بینی "سیروز کبدی" (liver cirrhosis) دارند، مقایسه کردند و دریافتند که این مدل می تواند بر مدلهای متداول، برتری داشته باشد.
با این وجود، پژوهشگران تمایل دارند که در مقابل نقص های این پژوهش احتیاط کنند، برای اینکه مدلی که بر طبق داده های ارائه شده به آن راه اندازی شده، تنها بر همان داده ها مبتنی است. فقدان داده های مستقل و کوچک بودن مقیاس نمونه ها می توانند بر میزان اطمینان از پیش بینی اثر بگذارند. در هر حال، این ابزار جدید پیش بینی مرگ و میر می تواند نقش ارزشمندی در تصمیم گیری برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی حاد کبد داشته باشد.
این پژوهش در "Chinese Medical Journal" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/20
21:04:38
5.0 / 5
44
تگهای خبر: آنلاین , استاندارد , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات