شرط ازسرگیری فعالیت تلگرام

شرط ازسرگیری فعالیت تلگرام دیجیتالر: در شرایطی كه در ایام اخیر فیلتر شدن شبكه اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان تلگرام در صدر اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشته، وزیر ارتباطات وعده از سر گرفتن فعالیت شبكه های مجازی را داده است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام را می توان مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته گذشته دانست. نخستین تاثیراتی كه ناآرامی های روزهای اخیر بر ارتباطات كشور داشت، اختلال اینترنت همراه اپراتورهای سه گانه در سطح كشور در روز اول هفته بود كه البته در ابتدا گزارشی در خصوص اختلال اینترنت ثابت دریافت نشده و شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها هم با استفاده از اینترنت ثابت و ADSL در دسترس بودند.

پس از آن بود كه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در توئیتر خود خطاب به مدیر شبكه تلگرام از وی خواست نسبت به برخورد و مقابله با كانال های فارسی زبان تلگرامی كه با پوشش دادن اخبار و تصاویر از تجمع ها و انتشار پیام های سیاسی تحریك كننده به شكلی مشغول دامن زدن به این مورد بودند، اقدام كند.

وی در این نامه نوشت: یك كانال تلگرامی در حال نفرت پراكنی است٬ مردم را تشویق می كند كه از كوكتل مولوتوف استفاده كنند٬ مسلح شوند و جامعه را نا آرام كنند. حالا زمان آن است كه چنین تشویقاتی توسط تلگرام متوقف شود.

پاول دوروف - بنیانگذار تلگرام - هم در پاسخ نوشت: ترویج خشونت بر مبنای مقررات تلگرام ممنوع است، اگر {چنین موردی} صحیح باشد ما ناچاریم این كانال ها را مسدود نماییم، بدون توجه به اندازه كانال و تاثیرات سیاسی آن.

اخبار پیرامون تلگرام به همین جا محدود نشده و در روز یكشنبه (۱۰ دی ماه)، دسترسی به تلگرام و اینستاگرام توسط كاربران اینترنتی اپراتورها دچار اختلال شد و كاربران بدون فیلترشكن قادر به استفاده از این دو پیام رسان نبودند.

همان زمان ها بود كه شایعات فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام قوت گرفت و این شایعات با محدود شدن این شبكه ها به حقیقت پیوست. همان زمان اسماعیل جبارزاده -معاون سیاسی وزیر كشور- در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس كاربران، اظهار داشت: دولت بنای تعطیلی شبكه های مجازی را ندارد اما وقتی كه تولید اختلال می گردد طبیعی است كه از ابزارهای كنترل اجتماعات غیرقانونی استفاده و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

پس از آن، گزارش های منتشرشده از جانب كاربران حاكی از اختلال در پیام رسان واتس اپ بود كه كاربران آن را در ابتدا به قطعی و اختلال شبكه های اجتماعی خارجی در داخل ارتباط دادند اما در نهایت مشخص شد به علت سال نوی میلادی خیلی از كاربران در سراسر جهان قصد داشتند پیام های تبریك سال نو برای خانواده و دوستانشان بفرستند و همین مبحث علت اختلال كوتاه مدت اپلیكیشن واتس اپ بود و این مورد ارتباطاتی با ماجرای تلگرام و اینستاگرام نداشت.

خبر فیلترینگ دائمی تلگرام صحت دارد؟

اما با اختلال و محدودیت در ارتباطات پیام رسان ها، زمزمه هایی در خصوص فیلترینگ دائمی آنها به گوش رسید كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این خبر را تكذیب نمود و اظهار داشت: شایعه هایی كه در مورد قطع دائمی شبكه های اجتماعی مطرح می شود، صحت ندارد و به نظر می رسد هدف آنها تولید نارضایتی های اجتماعی و بدبینی عمومی است.

وی در صفحه توئیتر خود هم با اشاره به مشكلات بوجود آمده برای كسب وكارهایی كه فعالیت آنها مبتنی بر شبكه های اجتماعی است، نوشت: یكی از جهت گیری های دولت برای حل معضل بیكاری، توسعه كسب وكارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی كه به علت شرایط اخیر متضرر شده اند عذرخواهی كنم. با بازگشت آرامش در حال مذاكره با شورای امنیت كشور برای رفع محدودیت ها هستیم.

جهرمی همینطور در حاشیه جلسه هیات دولت درباره دلایل فیلتر فضای مجازی، اظهار نمود: عده ای با استفاده از ظرفیت های خوبی كه برای كسب و كار و دسترسی مردم به اطلاعات در فضای مجازی به وجود آمد، صدمه های زیادی به آرامش مردم وارد كردند. این چالش وجود داشت كه اگر فضای مجازی مسدود شود كاربردهای خوب آن متوقف شده و نارضایتی تولید می كند، اما از سویی امنیت اجتماعی هم تحت الشعاع اقدامات برخی كانال های شبكه مجازی قرار گرفته است. دسترسی آزاد به اطلاعات و امنیت هر دو جزو حقوق شهروندی به حساب می آید و دولت متعهد به رعایت آن است.

وی تصریح كرد: این مورد در شورای امنیت كشور عنوان شد و نظرات مخالف و موافق درباره مسدود كردن فضای مجازی مطرح و در نهایت این تصمیم گرفته شد كه جلوی سوء استفاده عده ای از فضای مجازی گرفته شود. اكنون آرامش در حال بازگشت به كشور است و ما از شورای امنیت ملی پیگیری كردیم در نقاطی كه آرامش بازگشته است، فعالیت شبكه های مجازی را از سر بگیریم.
تلگرام برای تداوم فعالیت در ایران تعهد بدهد
در همین حال سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینكه مجلس موافق فیلتر كردن تلگرام نیست، در عین حال اظهار داشت كه تلگرام برای رفع فیلتر در ایران باید تعهد بدهد كه به اطلاع رسانی تروریسم گونه خاتمه دهد.
بهروز نعمتی تصریح كرد: دولت و خصوصا وزارت ارتباطات باید به این سمت بروند كه اگر مقرر است فعالیت تلگرام در ایران تداوم داشته باشد متعهد شود امنیت كشور را مورد توجه قرار دهد و جلوی پشتیبانی از تروریسم را بگیرد؛ در غیر این صورت مجلس با قوت وارد عمل خواهد شد و با تداوم فعالیت تلگرام موافقت نخواهد كرد.
1396/10/14
20:16:51
5.0 / 5
5343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات