طولانی ترین ماه گرفتگی قرن به روایت تصویر

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن به روایت تصویر دیجیتالر: طولانی ترین ماه گرفتگی جزئی قرن از سال 1440 تا حالا در بریزبن(استرالیا)، توکیو و نیویورک رویت شد اما اگر موفق به تماشای آن نشدید تصاویر حیرت انگیزی از آن انتشار یافته است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این تصاویر، ماه را نشان داده است که سایه زمین آنرا پوشانده و ۹۷ درصد از چهره آنرا سرخ رنگ کرده است. این پدیده در آمریکای شمالی و بخش هایی از آمریکای جنوبی دیده شد و کمی بعد بخش هایی از آن در استرالیا و شمال شرقی آسیا رویت شد.
تصاویر ماه سرخ موسوم به "میکرو ماه کامل خونین" از سراسر جهان انتشار یافته و درجات مختلفی از گرفتگی را نشان داده است.
پدیده ماه گرفتگی جزئی بعدی که مدت زمانی مشابه این ماه گرفتگی دارد در سال ۲۶۶۹ رخ می دهد. در هشتم نوامبر سال ۲۰۲۲ نیز یک ماه گرفتگی کامل رخ خواهد داد.نیوجرسی ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ماه بر فراز پل استوری (Story Bridge) در بریزبن استرالیا، ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱خسوف در کنار مجسمه آزادی بر کپیتال هیل در واشنگتن دی سی، ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱
رنگ سرخ به وجود آمده توسط این پدیده در نتیجه ی پراکندگی رایلی رخ می دهد. طی این پدیده طول موج های آبی کوتاه تر خورشید توسط ذرات موجود در جو زمین جذب می شوند و طول موج های بلندتر قرمز از جو عبور می کنند.
به قول وب سایت ناسا، هرچه ابر و غبار جو زمین در هنگام ماه گرفتگی بیشتر باشد خسوف رنگ سرخ تری خواهد داشت.
این پدیده از لحظه شروع تا اختتام بیش از سه ساعت و ۲۸ دقیقه به طول انجامید.
این طولانی ترین ماه گرفتگی جزئی از سال ۱۴۴۰ میلادی تا حالا بوده است. این در شرایطی است که ماه گرفتگی های کامل مدت زمان طولانی تری دارند.ماه در کنار مجسمه جورج واشنگتن در بالتیمورخسوف در کنار مرکز تجارت جهانی یک در نیویورکخسوف در سن سالوادور، پایتخت السالوادور
منطقه ای که شما در آن قرار دارید تعیین کننده میزان گرفتگی قابل رویت است. کسانی که در آسیای غربی، استرالیا و نیوزیلند بودند مراحل اولیه را از دست دادند در صورتیکه افرادی که در آمریکای جنوبی و اروپای غربی ساکن بودند مراحل آخر را از دست دادند.
این پدیده در آفریقا و خاورمیانه قابل رویت نبود.
خسوف در روز ۱۹ نوامبر (۲۸ ابان) ساعت ۱: ۰۲ به وقت منطقه زمانی شرقی (۹: ۳۲ تهران) شروع شد و در ساعت ۴: ۰۲ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۲: ۳۲ تهران) به اوج خود رسید.
ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که زمین میان خورشید و ماه قرار می گیرد و سایه خودرا روی ماه می اندازد.
طول عمر خسوف به عوامل مختلفی بستگی دارد برای مثال محل قرارگیری ماه در مدار زمین در زمان وقوع این پدیده و همین طور محل قرارگیری زمین در مدار خورشید.۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ تورنس، کالیفرنیابرج بزرگ سانتیاگو در سانتیاگوی شیلیماه گرفتگی بر فراز برج توکیوسن سالوادور، پایتخت السالوادور
این خسوف بطور کلی از لحظه ای که سایه زمین روی ماه افتاد تا اختتام آن شش ساعت و دو دقیقه به طول انجامید.
مدت زمان خسوف به فاصله ماه، خورشید و زمین از یکدیگر بستگی دارد.
در روز جمعه و هنگام وقوع این پدیده ماه و زمین در دورترین فاصله قرار داشتند در چنین حالتی "میکرو ماه" که برخلاف ابر ماه است رخ می دهد.
خسوف سال ۱۴۴۰ بیش از سه ساعت و ۲۸ دقیقه به طول انجامید.سن سالوادور، پایتخت السالوادورکانزاس سیتی، میزوریبرج توکیو اسکای تری، بزرگترین برخ مخابراتی جهان در توکیو

شانگهای، چین
منبع:

1400/08/29
21:11:39
5.0 / 5
225
تگهای خبر: سایت , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات