انتقال کروناویروس جدید سگی به انسان

انتقال کروناویروس جدید سگی به انسان پژوهشگران ˮدانشگاه کرنلˮ آمریکا در یافته های اخیرشان به ظهور کروناویروس جدید سگ ها که از راه تغییر یک پروتئین قابل انتقال به انسان است، آگاهی داده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، دانشمندان دانشگاه کرنل در یافته های اخیرشان تغییری که در کروناویروس سگ ها رخ می دهد را شناسایی کرده اند و این تغییر به الگوی احتمالی تغییر یافت شده در سایر کروناویروس ها اشاره دارد و ممکنست سرنخ هایی از نحوه انتقال آنها از حیوانات به انسان نیز عرضه نماید.
کروناویروس جدید سگی در ابتدا در دو بیمار اهل مالزی که در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به ذات الریه مبتلا شده بودند، شناسایی شد. بعد از آن پژوهشگران کروناویروس سگی را جدا کرده و آنرا توالی یابی کردند و نتایج خودرا منتشر نمودند.
اخیرا تعدادی از محققان دانشگاه کرنل و دانشگاه تمپل از کشف الگویی که در بخش انتهایی پروتئین میخ مانند کروناویروس سگی ظاهر می شوند، آگاهی داده اند. پروتئین میخ مانند همان پروتئینی است که اجازه ورود ویروس به سلول میزبان را می دهد. این ویروس از آلوده کردن روده ها و سیستم تنفسی میزبان حیوان به ایجاد عفونت در سیستم تنفسی میزبان انسان تغییر می کند.
محققان تغییری را در بخش انتهایی پروتئین میخ مانند کروناویروس سگی(معروف به بخش انتهایی N ) شناسایی نمودند. پروفسور "مایکل استانهوپ"(Michael Stanhope) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: در این مطالعه تعدادی از مکانیسم های مولکولی تغییر میزبان(از ویروس کرونای سگ به میزبان جدید انسانی) شناسایی شده که این امر ممکنست در گردش ویروس جدید انسانی که قبلا از آن اطلاعی نداشتیم نیز مهم باشد.
در این مطالعه، پژوهشگران از پیشرفته ترین ابزارهای تکامل مولکولی توسعه یافته در آزمایشگاه برای ارزیابی این که چگونه فشارهای انتخاب طبیعی ممکنست بر تکامل کروناویروس سگ ها تاثیر گذاشته باشد، استفاده کردند.
در انسان، گیرنده اصلی که پروتئین میخ مانند آلفاکروناویروس(گروهی که کروناویروس سگ ها در آن طبقه بندی می شود) به آن متصل می شود تا وارد سلول انسانی شود، APN نام دارد، اما گیرنده های مشترکی نیز وجود دارد. یکی از این گیرنده های کمکی، سیالیک اسید است که در سلول های دستگاه گوارش در انواع پستانداران یافت می شود. پژوهشگران ناحیه ای از این پروتئین میخ مانند را در بخش انتهایی N به نام O-domain شناسایی نمودند که به سبب اتصال با اسید سیالیک شناخته شده است. در تجزیه و تحلیل ویروس کرونای سگ ها که در بیماران مالزیایی شناسایی شد، بخش هایی از دامنه O به روش های منحصر به فردی درحال تغییر بودند.
به نظر می رسد که کروناویروس سگی که در بیماران مالزیایی یافت شده است درحال از دست دادن دامنه O خود است. پژوهشگران این تغییر و از دست دادن دامنه O را با سایر کروناویروس های مرتبط مقایسه کردند. یکی از آنها با نام ویروس گاستروانتریت مسری(TGEV) خوک ها را آلوده می کند و موجب بیماریهای تنفسی و روده می شود. گونه ای از این ویروس خوکی، به نام کروناویروس تنفسی خوک، حدودا مشابه ویروس گاستروانتریت مسری است اما دامنه O خودرا از دست داده و کاملا یک پاتوژن تنفسی است. بطور مشابه، یک ویروس کرونا که عامل سرماخوردگی معمولی در انسان است از خفاش ها بعنوان یک ویروس گوارشی نشات گرفته، دامنه O خودرا از دست داده و بعنوان یک ویروس تنفسی به میزبان انسانی منتقل شده است.
استانهوپ اظهار داشت: بدین سبب این الگویی است که بنظر می رسد در تکامل کروناویروس و خصوصاً در تکامل کروناویروس در رابطه با تغییرات استوایی تکرار می شود، جایی که داستان ابتدا از یک عفونت گوارشی شروع شده و سپس به میزبان منتقل شده و سبب مشکل تنفسی می شود.
استانهوپ اضافه کرد: نوع مشابهی از کروناویروس سگی که در مالزی پیدا شد در سال ۲۰۲۱ نیز در چند نفر در هائیتی که آنها نیز بیماری تنفسی داشتند، مشاهده شد. برای درک کامل این مساله به مطالعات بیشتری نیاز است.1401/02/17
20:10:58
5.0 / 5
186
تگهای خبر: پست , دستگاه , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات