شناسایی 1701 دنباله سیارکی

شناسایی 1701 دنباله سیارکی دیجیتالر: اخترشناسان بتازگی موفق به شناسایی 1701 دنباله سیارک جدید در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل شده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، اخترشناسان با ترکیب هوش مصنوعی و رصدهای خود موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی در تصاویر هابل که شامل بیش از ۳۷ تصویر ثبت شده طی دو دهه است، شده اند.
در روز جهانی سیارک در ماه ژوئن ۲۰۱۹، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان پروژه "شکارچی سیارک هابل" را شروع کردند. شکارچی سیارک هابل یک پروژه علمی شهروندی برای شناسایی سیارک ها از داده های آرشیوی هابل است.
ایده ایجاد این طرح توسط پژوهشگران و مهندسان "مرکز علم و فناوری اروپا" و "مرکز داده های علمی مرکز نجوم فضایی اروپا" و پلت فرم "زونیورس"(بزرگترین پلت فرم علمی جهان) و گوگل به وجود آمد.
اخترشناسان مجموعا بیش از ۳۷ هزار تصویر ترکیبی را که بین آوریل ۲۰۰۲ و مارس ۲۰۲۱ با دو ابزار هابل به نام دوربین پیشرفته نقشه برداری(ACS) و دوربین میدان باز ۳(WFC۳)گرفته شده بودند را شناسایی و بررسی کردند. دنباله های سیارکی بصورت خطوط منحنی یا رگه هایی رنگی در این تصاویر نمایان هستند.
بیش از ۱۱۴۰۰ نفر از شهروندان این تصاویر را طبقه بندی و تجزیه و تحلیل کردند. بیش از ۱۰۰۰ دنباله سیارکی شناسایی شد. با ترکیب رصدهای انجام شده و هوش مصنوعی پژوهشگران موفق به شناسایی ۱۷۰۱ دنباله سیارکی شدند. شرکت کنندگان پروژه همین طور اجرام مختلف نجومی دیگر مانند همگرایی گرانشی، کهکشان ها و سحابی ها را نیز نشانه گذاری کردند.


حدودا یک سوم از دنباله های سیارکی مشاهده شده را می توان شناسایی و در گروه سیارک های شناخته شده در مرکز سیاره کوچک اتحادیه بین المللی نجوم، (بزرگترین پایگاه داده اجرام منظومه شمسی) طبقه بندی کرد.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های کیهانی ناسا تا حالا بوده که به مدت ۳۲ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دور و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.
منبع:

1401/02/19
07:37:57
5.0 / 5
204
تگهای خبر: دوربین , شركت , فناوری , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات