دوام ایمنی طبیعی بیشتر است یا واکسن های کووید؟

دوام ایمنی طبیعی بیشتر است یا واکسن های کووید؟ خراسان رضوی نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد مصونیت طبیعی به وجود آمده توسط عفونت کووید در بزرگسالان واکسینه نشده برابر با صیانت از طریق واکسن ها در مقابل عفونت مجدد یا بستری شدن در بیمارستان به سبب مبتلاشدن به ویروس کروناست. همین طور روشن شد مصونیت از کووید بیش از مصونیت ناشی از واکسن باقی می ماند.به نقل از نیوز، دکتر آری روبیچک، از پژوهشگران این پژوهش، اظهار نمود: ما متوجه شدیم پیش از ظهور سویه امیکرون ایمنی طبیعی درجاتی از محافظت در مقابل عفونت کووید مانند واکسیناسیون mRNA را فراهم می کرده است.

مدیر ارشد تجزیه و تحلیل پزشکی در سیستم سلامت یکی از بزرگترین سیستم های بهداشتی ایالات متحده این مطالعه را با همکاری پژوهشگران دانشگاه شیکاگو منتشر نمود.

این مطالعه میزان مبتلاشدن به کووید در بین بزرگسالان واکسینه نشده با مصونیت از مبتلاشدن به کووید را نشان داد که برمبنای آن بزرگسالان واکسینه نشده با عفونت قبلی کووید نسبت به افراد واکسینه نشده بدون عفونت قبلی ۸۵ درصد کمتر در معرض خطر مبتلاشدن به کووید قرار داشتند.

یافته های این تحقیق نشان می دهد، بیمارانی که قبلا به کووید مبتلا شدند تا ۸۸ درصد محافظت در مقابل بستری شدن در بیمارستان به سبب ابتلای قبلی (مصونیت طبیعی) و تا ۸۳ درصد نیز محافظت در مقابل مبتلاشدن به کووید داشتند. این مساله نشان میدهد ایمنی طبیعی با محافظت مشابه در مقابل بیماری خفیف و شدید مرتبط می باشد.

محقق این تحقیق اظهار داشت: واکسن های mRNA با محافظت طولانی مدت مشابهی در مقابل کووید شدید که در مطالعه ما پیدا شد، مرتبط است؛ بااینکه نشان داده شده محافظت در رابطه با واکسن از کووید خفیف در ۶ ماه کاهش پیدا می کند.

همچنین نشان داده شد مصونیت طبیعی در افراد واکسینه نشده تا ۹ ماه بعد از عفونت اولیه باقی می ماند تا آنجا که پژوهشگران قادر به مطالعه آن بودند.

روبیچک توضیح داد: محافظت در طول دوره مطالعه بدون کاهش تا ۹ ماه بعد از عفونت اولیه ثابت ماند.

در این مقاله آمده است: مطالعات قبلی که حفاظت در مقابل عفونت مجدد سارس کوو ۲ را بررسی می کردند، نتایج مشابه این تحقیق را نشان دادند یعنی مصونیت در رابطه با ایمنی طبیعی از ۸۰.۵ درصد تا ۱۰۰ درصد است که مشابه سطح حفاظتی گزارش شده از واکسن های mRNA است.

این ارقام برمبنای تجزیه و تحلیل بیش از ۱۰۰هزار بیمار با آزمایش کووید مثبت در ۱۳۰۰ مرکز مراقبت در سراسر سیستم مراقبت بهداشتی عظیم پروویدنس بین اول اکتبر ۲۰۲۰ تا اول نوامبر ۲۰۲۱ است.

به گفته دکتر ایمی کامپتون فیلیپس، مدیر ارشد بالینی پروویدنس، این داده ها برای مساعدت با درک قدرت و طول عمر ایمنی طبیعی کلیدی است و به ما امکان می دهد اثربخشی عفونت قبلی را با واکسن های mRNA مقایسه نماییم.

وی اضافه کرد: این نتایج بینش جدیدی در مورد طول مدت حفاظت بعد از عفونت اولیه میان جمعیت واکسینه نشده ارائه می کند و می تواند نتایج مهمی برای دستورالعمل های واکسیناسیون و سیاست بهداشت عمومی داشته باشد.

این مطالعه به دنبال مصاحبه ای با آنتونی فائوچی، مشاور کاخ سفید در امور مربوط به مقابله با کووید ۱۹، انجام شد که در آن وی با اشاره به آنفلوآنزا در سال ۲۰۰۴ اظهار کرده بود: بهترین واکسیناسیون این است که خودتان مبتلا شوید.

نتایج این مطالعه بصورت آنلاین در ۲۰ آوریل در JAMA Network Open منتشر گردید.
1401/02/28
13:52:56
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آنلاین , ایمنی , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات