نزدیکترین تصاویر از قطب اسرارآمیز خورشید

نزدیکترین تصاویر از قطب اسرارآمیز خورشید به گزارش دیجیتالر تصاویر جدید کاوشگر ˮمدارگرد خورشیدیˮ، چشم انداز جدیدی از قطب جنوب خورشید را به نمایش می گذارند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تصاویر جدیدی از خورشید که توسط کاوشگر "مدارگرد خورشیدی" (Solar Orbiter) هنگام عبور نزدیک از کنار این ستاره در ۲۶ مارس گرفته شده بودند، انتشار یافته اند. این تصاویر، جزئیات زیادی را نشان می دهند که پیش تر دیده نشده بودند؛ همچون یک سامانه نادر از پرتاب گاز که دانشمندان آن را"جوجه تیغی خورشیدی" (solar hedgehog) لقب داده اند.
طی گذری که مدارگرد خورشیدی را به یک سوم فاصله خورشید تا زمین نزدیک کرد، این فضاپیما توانست قطب جنوب خورشید را هم مورد بررسی قرار دهد. این نخستین باری بود که یک تلسکوپ فضایی یا زمینی، چنین تصاویر دقیقی را از این ناحیه خورشید ثبت نمود. دانشمندان باور دارند که این ناحیه، نقشی کلیدی در تولید میدان مغناطیسی خورشید دارد.
"دیوید برگمانز" (David Berghmans)، فیزیکدان خورشیدی "رصدخانه سلطنتی بلژیک" (ROB) و دانشمند ارشد دوربین معروف به "تصویربرداری فرابنفش قوی" (EUI) در مدارگرد خورشیدی، طی اطلاعیه ای اظهار داشت: این تصاویر واقعا نفس گیر هستند. حتی اگر فردا مدارگرد خورشیدی ثبت داده را متوقف نماید، من سال ها مشغول کوشش برای کشف همه این نکات خواهم بود.
دوربین تصویرگر فرابنفش قوی، مسئول ثبت خیره کننده ترین تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد خورشیدی است که در فوریه ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد. این دوربین، پدیده هایی را با وضوح بالا در لایه های پایین جو خورشید نشان داده است. این لایه ها، مناطقی هستند که در تولید شعله های خورشیدی و فوران پلاسمای مغناطیسی شده که بعنوان تاج خورشیدی شناخته می شود، نقش دارند.
در بین پدیده های پیش تر دیده نشده ای که در ۲۶ مارس ثبت شدند، سامانه پرتاب عجیبی از گاز سرد و گرم وجود داشت که از سطح خورشید در همه جهات بیرون می آمد و دانشمندان آنرا جوجه تیغی خورشیدی نامیدند.


این جوجه تیغی با امتداد ۲۵ هزار کیلومتر و دو برابر قطر زمین، بخش کوچکی از قطر خورشید را پوشش می دهد، اما بسیار بزرگتر از شعله های کوچک خورشیدی است که تابحال کشف شده اند. اولین گذر نزدیک فضاپیما از کنار خورشید، در ژوئن ۲۰۲۰ انجام شد. در آن زمان، مدارگرد خورشیدی هنوز در مرحله راه اندازی بود و در حالت علمی کامل قرار نداشت. بدین ترتیب، فقط به اندازه نیمی از فاصله خورشید تا زمین، به این ستاره نزدیک شد.
"دانیل مولر" (Daniel Müller)، دانشمند پروژه مدارگرد خورشیدی در "آژانس فضایی اروپا" (ESA)، طی اطلاعیه ای اظهار داشت: ما در مورد کیفیت داده های خود، بسیار هیجان زده هستیم. دشوار است که باور نماییم این تازه آغاز مأموریت است.
تصاویری از قطب جنوب خورشید که طی گذر نزدیک گرفته شده اند، مورد توجه دانشمندانی هستند که رفتار خورشید و چرخه فعالیت ۱۱ ساله آن، فراز و فرود دوره ای در ایجاد لکه های خورشیدی، شعله های خورشیدی و فوران ها را مطالعه می کنند. فیزیکدانان خورشیدی امیدوارند با بررسی جزئیات آنچه در نواحی قطبی خورشید اتفاق می افتد، راز رفتارهای عجیب خورشید را کشف کنند.
بررسی قطب های خورشید، یکی از وظایف کلیدی مأموریت مدارگرد خورشیدی است. اپراتورهای فضاپیما در بخش بعدی مأموریت، مدار فضاپیما را به خارج از صفحه دایرةالبروج کج می کنند تا به آن امکان دهند که دید مستقیم تری از قطب ها داشته باشد. این کاری است که پیش تر هیچگاه انجام نشده بود.
عبور نزدیک ۲۶ مارس، در زمان فعالیت نسبتا شدید خورشید انجام شد.


"رابین کولانینو" (Robin Colaninno)، فیزیکدان خورشیدی در "آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا" (NRL) که سیستم معروف به "SoloHI PI" مدارگرد خورشیدی را توسعه داده است، اظهار داشت: ما همیشه به رویدادهای بزرگ علاقمند هستیم چونکه آنها بهترین پاسخ ها را عرضه می دهند.
چهار دستگاه از ۱۰ دستگاه موجود در مدارگرد خورشیدی، خصوصیت ذرات خورشیدی را که به فضاپیما می رسند، بررسی می کنند. این دستگاه ها، چندین رویداد عجیب را شناسایی نمودند که دانشمندان هنوز درحال تجزیه و تحلیل آنها هستند. دانشمندان امیدوارند که بتوانند بین آنچه دوربین هایی مانند تصویربرداری فرابنفش قوی روی سطح خورشید می بینند و آنچه در محیط اطراف خورشید می گذرد، ارتباط ایجاد کنند. آنها تمایل دارند که در نهایت بتوانند اثرات این شعله ها روی زمین را با جزئیات بیشتری پیشبینی کنند.
مدارگرد خورشیدی، عبور نزدیک بعدی خود از کنار خورشید را در ۱۳ اکتبر انجام خواهد داد و کمی بیشتر از ماه مارس به این ستاره نزدیک می شود. این بدان معناست که میتوان ثبت تصاویر جدیدی را انتظار داشت.
منبع:

1401/02/31
13:32:08
5.0 / 5
192
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دوربین , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات