کنترل اشیاء با قدرت ذهن امکان پذیر می شود!

کنترل اشیاء با قدرت ذهن امکان پذیر می شود! دیجیتالر: پژوهشگران چین و سنگاپور تلاش می کنند با ارائه یک تکنولوژی جدید، گامی برای تحقق رویای کنترل اشیاء با قدرت ذهن بردارند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از میراژ نیوز، "فرامواد"(Metamaterials) به سبب خواص فیزیکی خارق العاده ای که دارند، توجه گسترده ای را در خیلی از زمینه ها به خود جلب کرده اند. این طرح، مفهوم جدیدی از طراحی مواد مصنوعی را در اختیار پژوهشگران قرار داده و ایجاد انرژی را در مواد کاربردی پیشرفته به دنبال داشته است. "فراسطح"(metasurface) بعنوان همتای دوبعدی فرامواد، آزادی بی سابقه ای را در کار کردن با امواج الکترومغناطیسی فراهم می آورد.
"فراسطح های قابل برنامه ریزی"(PMs) با عملکردهای چندگانه یا قابل تغییر می توانند محقق شوند و می توان آنها را بیشتر با حسگرها ادغام کرد یا آنها را با یک نرم افزار از پیش تعریف شده هدایت کرد. قابلیت سازگاری همراه با حذف دخالت انسان، میزان پاسخ را بطور قابل توجهی بهبود می بخشد. بنابراین، ساخت یک چارچوب کامل که بتواند فراسطوح بی سیم را در لحظه و بصورت کنترل شده درک کند، بسیار جذاب است.
گروهی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور "شاوبو کو"(Shaobo Qu) و پروفسور "جیافو وانگ"(Jiafu Wang) از "دانشگاه مهندسی نیروی هوایی"(AFEU) چین و پروفسور "چنگ وی کیو" (Cheng-Wei Qiu) از "دانشگاه ملی سنگاپور"(NUS)، اولین گام را به سمت کنترل ذهنی بی سیم و ازراه دور فرامواد برداشته اند.
بطور سنتی، مشارکت انسان ها بطور معمول برای خیلی از اقدامات ضرورت دارد. یک انسان باید فراسطح را مستقیما با ذهن خود کنترل کند. همین طور به خوبی ثابت شده است که مغز انسان در پروسه تفکر، امواج مغزی تولید می کند.
پژوهشگران این نظریه را مطرح نمودند که جمع آوری امواج مغزی و استفاده از آنها بعنوان سیگنال های کنترل کننده فراسطوح، به کاربران امکان می دهد که فراسطوح را با ذهن خود کنترل کنند. همچنین، این کار میزان پاسخ فراسطوح را بهبود می بخشد. این توسعه، گامی بزرگ به سمت ابداع فراسطوح هوشمند خواهد بود.
این گروه پژوهشی با انتقال امواج مغزی از کاربر به کنترل کننده بصورت بی سیم و بوسیله بلوتوث، به کنترل ازراه دور رسیدند. هدف آنها استفاده از امواج مغزی کاربر برای کنترل پاسخ فراسطوح قابل برنامه ریزی بود.
نتایج آزمایش شبیه سازی شده نشان داد که امواج مغزی کاربر مستقیما نتیجه را کنترل می کنند و میزان کنترل آن بطور قابل توجهی بهتر است. این نشان میدهد که مدل آنها بسیار برتر از هر مدل یا محصول موجود در بازار است. طراحی این گروه پژوهشی می تواند بیشتر سفارشی سازی شود تا دقت تجهیزات آنها بهبود یابد.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند این فناوری را با الگوریتم های هوشمند ترکیب کنند و در آینده، فرآیندها را بهبود ببخشند. آنها براین باورند که فناوری آنها می تواند به سادگی گسترش یابد و به سایر فراسطوح عملکردی یا چندعملکردی کنترل شده توسط ذهن برسد. این فناوری ممکنست در زمینه های متنوعی مانند نظارت بر سلامت، ارتباطات 5G/6G و سنسورهای هوشمند کاربرد داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "eLight" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/23
09:49:07
5.0 / 5
248
تگهای خبر: تولید , ساخت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات