سخنگوی وزارت ارتباطات خبر داد؛

فهرست سفید اینترنت امن کودکان نهایی شد

فهرست سفید اینترنت امن کودکان نهایی شد به گزارش دیجیتالر سخنگوی وزارت ارتباطات با بیان این که فهرست سفید وزارت ارشاد برای اینترنت کودک و نوجوان نهایی شده است، اظهار داشت: ظرف یکی دو هفته آینده با حضور مسؤلان مربوطه از این طرح رونمایی خواهد شد.مهدی سالم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آخرین جزئیات راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان اظهار نمود: سندی در شورایعالی فضای مجازی وجود دارد که تکالیف دستگاههای مختلف را برای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مشخص کرده است که بخشی از این وظایف بر عهده وزارت ارتباطات است. بخش زیادی از این تکالیف تابحال انجام شده و منتظر هستیم که وزارت ارشاد فهرست سفید خویش را نهایی و آنرا اعلام نماید.
سخنگوی وزارت ارتباطات ضمن اشاره به این که بخش زیادی از فهرست سفید وزارت ارشاد در مورد محتوای قابل عرضه برای کودکان و نوجوانان آماده شده و هم اکنون قابلیت معرفی عمومی را پیدا کرده است، اضافه کرد: اینترنت کودک یا فضای امن کودک و نوجوان در بخش های مختلفی اتفاق می افتد؛ یکی بحث پاک بودن اینترنتی است که در اختیار کودک یا نوجوان قرار می گیرد که رده بندی های مختلفی در این رابطه مشخص شده و دسترسی به رده بندی ها و انتخاب آن توسط والدین صورت می گیرد.
سالم در ادامه تصریح کرد: تمام فعالیت ها در حوزه اینترنت کودک و نوجوان در اختیار پدر و مادر است و هیچ الزامی از جانب سرویس دهنده ها و اپراتورها وجود ندارد؛ اگر پدر یا مادری بخواهند که اینترنت پاک در اختیار فرزندش قرار بگیرد، می توانند سیمکارت کودک را خریداری و بسته های مورد نظر را فعال کنند.
وی افزود: در مورد اینترنت امن کودک، پروژه جهانی به نام COP داریم که از سال ۲۰۰۹ وجود داشته و برپایه این پروژه، روز اینترنت امن تر برای کودکان را جشن می گیرند و ۲۲۰ کشور برنامه خویش را در این حوزه عرضه می دهند و ایران هم بعنوان یکی از این کشورها برنامه های خویش را از قدیم تابحال داشته و عرضه کرده است.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که هم اکنون فهرست سفیدی که وزارت ارشاد با همکاری سایر دستگاه ها آماده کرده، برای اپراتورها و سرویس دهنده ها ارسال شده است، اظهار داشت: بر اساس این فهرست، سرویس اینترنت کودکان و نوجوانان فعال می شود؛ قابلیتی که وجود دارد این است که اگر خانواده ها علاقمند باشند که بخش هایی به این فهرست اضافه و یا کم بشود، می توانند در سامانه های تعبیه شده اعلام کنند؛ به صورت مثال پس از فعال سازی اینترنت کودک، اگر برخی خانواده ها درخواستی برای دسترسی به سایتی برای فرزندانشان داشته باشند، پیام به تیم های محتوایی ارسال می شود.
سالم اضافه کرد: این پیام ها بررسی می شود، اگر درخواستشان مناسب همه خانواده ها باشد به فهرست اضافه می شود در غیر این صورت خود پدر و مادر می توانند برای فرزند خود این دسترسی را باز کنند.
وی درباره نحوه فعال سازی اینترنت کودک و نوجوان بر روی مودم های ثابت خانگی و همینطور PC توضیح داد و اظهار داشت: این توانایی بر روی (device) دستگاه مودم وجود دارد و میتوان اینترنت کودک را فعال کرد؛ فقط بحث بر سر این بود که فهرست سفید را عرضه نماییم که آن هم بزودی (یکی دو هفته آینده) بر روی سایت وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد قرار می گیرد. البته هم اکنون یک فهرست اولیه وجود دارد اما درحال نهایی شدن است چون که نیاز دارد متخصصان حوزه تربیتی کودکان و نوجوانان آنرا بررسی نمایند و از سویی حجم محتوا هم زیاد است.
سخنگوی وزارت ارتباطات بیان نمود: همینطور کسانی که می خواهند این نوع اینترنت را روی دستگاه کامپیوتر نصب کنند، اپلیکیشن های جداگانه ای برای این منظور تعریف و تعبیه کرده ایم و وقتی افراد وارد این اپ می شوند و آنرا فعال می کنند، یک سیستم امن در اختیار فرزندانشان قرار می دهند به صورتی که وی پی ان ها در این حالت بسته می شود و جلوی دسترسی به سایت های نامناسب گرفته می شود. خانواده ها هر زمان که بخواهند می توانند از این اپلیکیشن بیرون بروند.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به این که از گذشته سیمکارت های کودک در بازار وجود داشته و هم اکنون هم امکان خرید آن برای همگان وجود دارد، اظهار داشت: نسخه اندرویدی اینترنت کودک و نوجوان هم آماده شده و ظرف یکی دو هفته آینده با حضور مسؤلان مربوطه از این طرح رونمایی خواهد شد.


منبع:

1401/04/21
10:32:26
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات