درمان آلزایمر با عوض کردن خون!

درمان آلزایمر با عوض کردن خون! دیجیتالر: بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که ممکنست با عوض کردن خون بتوان به درمان آلزایمر کمک کرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی که در "مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون"(UTHealth Houston) انجام شده است، نشان میدهد که یک درمان جدید و اصلاح کننده برای بیماری آلزایمر ممکنست عوض کردن کل خون باشد که تشکیل پلاک آمیلوئید را در مغز موش ها بطور موثری می کاهد.
این گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر "کلودیو سوتو"(Claudio Soto)، استاد بخش عصب شناسی مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون، مجموعه ای از درمان های تعویض کامل خون را انجام دادند تا خون موش هایی را که پروتئین های پیش ساز آمیلوئید عامل بیماری آلزایمر را در خود دارند، تا اندازه ای با خون موش های سالم با زمینه ژنتیکی مشابه جایگزین کنند.
سوتو اظهار داشت: این پژوهش، به اثبات مفهوم استفاده از فناوری هایی می پردازد که بطور معمول در آزمایش های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند؛ همچون "پلاسمافرزیس"(Plasmapheresis) یا دیالیز خون که به پاکسازی خون بیماران مبتلا به آلزایمر و کاهش تجمع مواد سمی در مغز می پردازد.
وی ادامه داد: روش ما، این مزیت را دارد که بیماری را می توان بجای مغز، در گردش خون درمان کرد.
بررسی های پیشین سوتو و سایر پژوهشگران مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون نشان داده اند که تاشدگی و تجمع پروتئین های آمیلوئید بتا در مغز، نقش اصلی را در بیماری آلزایمر بر عهده دارند. بنابراین، پیشگیری و حذف توده های پروتئینی که به اشتباه تا شده اند، به عنوان یک درمان امیدوارکننده برای این بیماری در نظر گرفته می شود.
با این وجود، درمان بیماری آلزایمر به سبب دشواری در رساندن عوامل درمانی بوسیله سد خونی مغز، تا مدت ها پیچیده بوده است. سوتو و دیگران بوسیله تازه ترین پژوهش های خود دریافتند که دستکاری اجزای درحال گردش در خون بیماران مبتلا به آلزایمر می تواند کلید حل این مشکل باشد.
"آکیهیکو اورایاما"(Akihiko Urayama)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: رگ های خونی مغز بطور معمول به عنوان غیرقابل نفوذترین مانع در بدن در نظر گرفته می شوند. ما می دانستیم که این مانع در عین حال، یک رابط بسیار تخصصی بین مغز و گردش خون سیستمیک است.
پژوهشگران بعد از چند بار تزریق خون دریافتند که ایجاد پلاک های آمیلوئیدی مغز در موش های مبتلا به آلزایمر، بین ۴۰ تا ۸۰ درصد کم شده است. همین طور این کاهش، به بهبود عملکرد "حافظه فضایی"(spatial memory) در موش های مسن مبتلا به لطمه ناشی از تجمع آمیلوئید انجامید و میزان رشد پلاک را به مرور زمان کم کرد.
بااینکه مکانیسم دقیقی که توسط این تبادل خون موجب کاهش لطمه شناسی آمیلوئید و بهبود حافظه می شود، هم اکنون ناشناخته است اما احتمالات مختلفی در مورد این مساله وجود دارد.
یک توضیح احتمالی این است که کاهش پروتئین آمیلوئید بتا در جریان خون ممکنست به سهولت در توزیع مجدد پپتید کمک نماید. نظریه دیگر این است که تبادل خون، به نحوی از هجوم آمیلوئید بتا جلوگیری می کند یا به جلوگیری از جذب مجدد آمیلوئید بتای پاکسازی شده می پردازد.
با این وجود، صرف نظر از مکانیسم های در رابطه با درمان تبادل خون، این پژوهش نشان میدهد که هدف مورد نظر برای درمان بیماری آلزایمر ممکنست در محیط نهفته باشد.
این پژوهش، در مجله "Molecular Psychiatry" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/25
12:45:49
5.0 / 5
258
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات