اروپا به دنبال پر كردن خلا گاز روسیه

بزرگترین الکترولایزر جهان ساخته شد

بزرگترین الکترولایزر جهان ساخته شد به گزارش دیجیتالر، بزرگترین دستگاه الکترولیز جهان که شبیه به یک پیچ گوشتی بسیار بزرگ است، بوسیله ی یک شرکت نروژی ساخته شده است و ادعا می شود که ۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در هر ساعت خروجی خواهد داشت.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک شرکت نروژی مدعی ساخت بزرگترین دستگاه الکترولیز جهان شده است.
بر مبنای بیانیه مطبوعاتی انتشار یافته در مجله مهندسی شیمی، این الکترولیز کننده هیدروژنی که توسط شرکت نروژی "هیدروژن پرو"(HydrogenPro) ساخته شده است، طی هفته های آتی در مرکزی واقع در شهر هرویا، مونتاژ و نصب خواهد شد.
برق کافت یا الکترولیز در شیمی و صنعت، روشی برای جداسازی عنصرها و ترکیب هایی است که با پیوند شیمیایی به هم متصل هستند. این جداسازی با گذراندن جریان الکتریکی مستقیم از میان این مواد صورت می گیرد. برای مثال زمانی که جریان الکتریکی از آب می گذرد، اتم های هیدروژن و اکسیژن از هم جدا و به گاز تبدیل می شوند. این واکنش شیمیایی، فرآیندی غیر خودبه خودی است که در غیر این صورت به وقوع نمی پیوندد.
کارولین آفوس مدیر ارشد محصول این شرکت می گوید: این پروژه نقطه عطفی حیاتی برای پروژه های بزرگ تولید هیدروژن سبز است. این پروژه نیازمند برنامه ریزی اساسی، تجهیز و تجهیزات مناسب می باشد. این پروژه برای تسهیل پروژه های بزرگ تر تولید هیدروژن سبز، کاهش ردپای کربن و کاهش هزینه ها مهم می باشد.
هیدروژن سبز با بهره گیری از منابع انرژی پاک یا انرژی کم کربن تولید می شود. هیدروژن سبز در مقایسه با هیدروژن خاکستری که توسط بخار اصلاح کننده گاز طبیعی ایجاد می شود و اکثریت بازار هیدروژن را به خود اختصاص می دهد، انتشار کربن بسیار کمتری دارد.
۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در ساعت
ظرفیت تولید این الکترولایزر، ۱۱۰۰ نیوتن متر مکعب هیدروژن در ساعت در شرایط چگالی جریان معمولی است.
شرکت سازنده آن می گوید: این معادل ۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در هر ساعت است که استاندارد جدیدی را برای این صنعت به وجود می آورد.
قابل ذکر است که قطر این الکترولایزر ۲ متر است.
این شرکت که در تولید هیدروژن و انرژی های تجدیدپذیر متخصص است، یک شرکت فناوری و تولید کننده تجهیزات برای الکترولایزرهای قلیایی فشار بالا است و کارخانه های هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ را به صنایع عرضه می کند.
اریک کریستین بولستاد، مدیرعامل هیدروژن پرو می گوید: این یک نقطه عطف مهم برای هیدروژن پرو و تأیید بیشتر فناوری ما برای تولید هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ است. نتایج دستگاه ما به تاسیس یکی از بزرگترین کارخانه های هیدروژن سبز در جهان کمک می نماید.
جنگ روسیه و اوکراین و بحران انرژی اروپا
انرژی هیدروژنی که مدت هاست بعنوان سوخت حیاتی آینده مورد استقبال قرار می گیرد، به سبب جنگ جاری میان روسیه و اوکراین در اروپا و پدید آمدن بحران انرژی در قاره سبز، حالا بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است.
جنگ در اوکراین و افزایش قیمت گاز طبیعی بر مزایای گذار به سمت تولید هیدروژن سبز بعنوان تنها گاز بدون تولید کربن تاکید می کند.
یک شرکت انگلیسی که در شفیلد مستقر است و ماشین آلات الکترولیز مورد استفاده برای تولید هیدروژن از آب را می سازد، می گوید این بحران انرژی نشان داده است که هیدروژن یک جایگزین عملی برای گاز متان است.
در عین حال، شرکت زیمنس درحال آماده شدن جهت راه اندازی دومین الکترولایزر بزرگ آلمان است که هیدروژن را به طور عمده از انرژی خورشیدی و بادی تولید می کند.
زیمنس می گوید: هیدروژن ما به طور عمده از انرژی خورشیدی و باد تولید می شود. این دومین الکترولایزر بزرگ آلمان خواهد بود.
حامیان این مفهوم ادعا می کنند که هیدروژن امکان دارد راهی برای کربن زدایی شرکتهای بزرگ و آلوده کننده باشد. با این وجود، نگرانی هایی هم در مورد هزینه استفاده از این روش وجود دارد.
بازار جهانی هیدروژن سبز به ارزش بیشتر از ۶۰ میلیارد دلار
بر مبنای گزارشی که در ماه آگوست انتشار یافت، انتظار می رود ارزش بازار جهانی هیدروژن سبز تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰.۵۶ میلیارد دلار برسد.
انتظار می رود این بازار از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ با رشد ۳۹.۵ درصدی گسترش یابد.
این گزارش خاطرنشان می کند که سرمایه گذاری ها و یارانه های رو به رشد دولت جهت استفاده از سوخت پاک همراه با اقتصاد هیدروژنی که بعنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست در مقابل اقتصاد متکی به سوخت فسیلی معرفی می شود، احتمالا تقاضا را در این دوره مورد پیشبینی تقویت می کند.
منبع:

1401/06/28
11:48:31
5.0 / 5
176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات