نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد

اسپرم ها مسابقه نمی دهند کار گروهی می کنند

اسپرم ها مسابقه نمی دهند کار گروهی می کنند دیجیتالر: یک مطالعه جدید کشف کرده است که حرکت دسته جمعی و چسبیده به هم سه تا چهار اسپرم در حقیقت بهتر از حرکت انفرادی است و این مطالعه می تواند راه هایی برای درمان ناباروری روشن کند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس تحقیقات جدید انتشار یافته در مجله Frontiers، شنای سلول های اسپرم بصورت گروهی در یک دسته ممکنست به آنها کمک نماید تا بوسیله مخاط غلیظ واژن به سمت بالا حرکت کنند.
این کشف ممکنست راه های جدیدی را برای مساعدت با تشخیص ناباروری غیرقابل توضیح بوسیله تحقیقات آینده که بر کیفیت مایعات تولیدمثلی زنانه و میزان تجمع اسپرم ها تمرکز دارد، نمایان کند.
خط بطلان بر شنای انفرادی اسپرم
اسپرم ها اغلب به عنوان موجوداتی که برای بارور کردن تخمک با یکدیگر مسابقه می دهند، نشان داده شده اند. مشکل این دیدگاه ناشی از دید کردن به اسپرم ها در جای نامناسب یعنی در زیر میکروسکوپ است که در آنجا اسپرم ها واقعاً کار خاصی انجام نمی دهند.
به همین دلیل، چندین تصور نادرست در این زمینه وجود دارد، مانند همین تصور که رقابت اسپرم ها تنها جنبه ثابت تولید مثل است.
این در حالیست که حالا تحقیقات جدید ثابت می کند که اسپرم ها کار گروهی انجام می دهند و اغلب عملکرد اسپرم ها درون دستگاه تناسلی زنان اتفاق می افتد که البته مکان بسیار چالش برانگیزی برای مشاهده است، اما به هر حال آنجا جایی است که اسپرم در آن کار اصلی خودرا انجام می دهد.
چی کوان تانگ، پزشک دانشگاه دولتی کشاورزی و فنی کارولینای شمالی و همکارانش در مطالعه قبلی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده بود، متوجه این خوشه بندی در لابراتوار خود شدند.
آنها از مطالعه سال ۲۰۱۷ می دانستند که اسپرم گاو نر که شبیه به اسپرم انسان است، خوشه هایی را تشکیل می دهد، اما همین طور این خوشه ها نمی توانند سریع تر از اسپرم های منفرد شنا کنند. بنابراین، هیچ مزیت ظاهری به جهت اینکه چرا این خوشه بندی اتفاق می افتد، دیده نشد.
تانگ توضیح داد: در زیست شناسی، وقتی سلول ها و ساختارها کاری را انجام می دهند، احیانا باید چیزی از آن حاصل شود. بدین سبب این به سؤالی تبدیل شد که ما از خود پرسیدیم؛ این که حاصل کار این اسپرم ها چه چیزی است؟
۱۰۰ میلیون اسپرم تازه گاو نر، یک لوله سیلیکونی و مایعی شبیه پنیر آب شده
پژوهشگران برای پاسخ به این معما، ۱۰۰ میلیون اسپرم تازه گاو نر را در یک لوله سیلیکونی پر از مایعی که شبیه به مخاط دهانه رحم گاوها بود، قرار دادند. بگفته تانگ، این مایع، قوامی مانند پنیر آب شده داشت. سپس دانشمندان از یک پمپ برای ایجاد دو سرعت جریان استفاده کردند.
آنها کشف کردند که زمانی که جریانی وجود نداشت، اسپرم هایی که بصورت خوشه ای حرکت می کردند، در یک خط مستقیم تر از اسپرم های منفرد شنا می کردند.
علاوه بر این، اسپرم های منفرد نمی توانند در جریان متوسط به سمت بالا حرکت کنند، اما اسپرم های خوشه ای می توانند این کار را انجام دهند.
همین طور وقتی جریان زیاد بود، اسپرم های خوشه ای نسبت به اسپرم های منفرد بیشتر در حرکت بودند.


مکانیزم دسته جمعی مانند دوچرخه سواران داخل سالن
پژوهشگران دریافتند که در هیچ یک از این سناریوها هیچ گاه یک "اسپرم رهبر" وجود ندارد که فقط توسط خوشه ای از اسپرم های دیگر پشتیبانی شود. در عوض، این خوشه ها بسیار پویا هستند و اسپرم ها اغلب به خوشه وارد و خارج می شوند و اطراف آن حرکت می کنند.
تانگ در یک بیانیه، این را به عنوان ترتیبی شبیه به نحوه حرکت دوچرخه سواران داخل سالن در یک پیست دوچرخه سواری پلوتون توصیف می کند که دوچرخه سواران بصورت گروهی در آن حرکت می کنند و گاه به گاه و بطور منظم، دوچرخه سوار پیشرو جای خودرا به عقبی ها می دهد.
همانطور که کار تیمی دوچرخه سواران به مواجهه با مقاومت هوای کمتر کمک می نماید، خوشه بندی اسپرم ها نیز ممکنست نشان دهنده این باشد که با این کار بدنبال پویایی بهینه هستند.
پژوهشگران می گویند، نتایج این مطالعه در دراز مدت می تواند به درک ما از انتخاب اسپرم بهتر مورد استفاده برای مداخله مانند لقاح آزمایشگاهی یا سایر فناوری های کمک به باروری کمک نماید.1401/07/05
14:32:06
5.0 / 5
314
تگهای خبر: تولید , دستگاه , رقابت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات