کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری به گزارش دیجیتالر، ستاره شناسان هنگام بررسی انبوه داده های ساخته شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک گلوله کیهانی برخورد کردند که مشخص شد یک سیاره فراخورشیدی عظیم با جرم 13 برابر سیاره مشتری است.به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، جهان وسیع و درحال گسترش ما پر از اجرام کیهانی متنوع و عجیب است و میلیونها میلیون از آنها، منتظر کشف شدن هستند.

ماهواره نقشه بردار سیاره های فراخورشیدی گذران (TESS) متعلق به ناسا یکی از این ماموریت ها است که به جستجوی سیاره های فراتر از منظومه شمسی مشغولست.

کاوشگر TESS در حقیقت یک تلسکوپ فضایی است که ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد و هدف آن به عنوان ادامه برنامه کاوشگران، جستجوی سیاره های فراخورشیدی بیشتر در فضایی ۴۰۰ برابر پوشش ماموریت کپلر با بهره گیری از روش گذر است که در کهکشان های دیگر خصوصاً در مدار ستاره های پر نور اطراف خودشان در فاصله ای که امکان حیات در آن وجود داشته باشد، قرار دارند.

در مقایسه با حدود ۳۸۰۰ سیاره فراخورشیدی که تا حالا پیدا شده اند، انتظار می رود که این کاوشگر موفق به پیدا کردن بیش از ۲۰ هزار سیاره فراخورشیدی دیگر شود.

TESS از مجموعه ای از دوربین های گسترده برای انجام یک بررسی همه جانبه استفاده می نماید و با بهره گیری از آنها توده، اندازه، تراکم و مدار یک گروه بزرگ از سیاره های کوچک همچون نمونه ای از دنیای سنگی در مناطق قابل سکونت ستارگان میزبان را می سنجد.

کاوشگر TESS همین طور هدف های اولیه را برای تسلط بیشتر توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب و دیگر تلسکوپ های فضایی و زمینی آینده عرضه خواهد کرد.

اکنون ستاره شناسان هنگام بررسی انبوه داده های تولید شده توسط TESS به یک گلوله کیهانی برخورده اند و در کمال تعجب، جرم این سیاره فراخورشیدی نزدیک به ۱۳ برابر جرم سیاره مشتری است.

در این مقاله پژوهشی آمده است: این یکی از پرجرم ترین و متراکم ترین سیاره های غول پیکر گذری است که تا به امروز شناخته شده است.

این کشف، درک فعلی ما از شکل گیری سیاره ها را به چالش می کشد.

یک سیاره فراخورشیدی عجیب

این سیاره موسوم به TOI-۴۶۰۳b توسط گروهی از ستاره شناسان به سرپرستی آکانکشا خاندلوال (Akanksha Khandelwal) از لابراتوار پژوهش های فیزیکی در هند مورد مطالعه قرار گرفته است. برمبنای داده های TESS، شعاع این سیاره فراخورشیدی ۱.۰۴۲ برابر مشتری است. این سیاره فراخورشیدی در مداری ۷.۲۵ روزه به دور ستاره ای در فاصله ۷۳۰ سال نوری از ما می چرخد.

این گروه توانست جرم TOI-۴۶۰۳b را با بهره گیری از اندازه گیری های سرعت شعاعی رمزگشایی کند که تخمین زده شده ۱۲.۸۹ برابر مشتری است.

ستاره شناسان براین باورند که مقدار جرمی که یک سیاره می تواند داشته باشد، از نظر نظری محدود است. این گروه فرض می کند که این سیاره ها متعلق به دسته خاصی از سیاره ها هستند که شکل گیری و تکامل آنها هنوز برای ستاره شناسان ناشناخته است.

این گروه اشاره می کند که مقدار ۱۰ تا ۱۳ برابر جرم مشتری به عنوان حد بالای جرمی برای یک سیاره تخمین زده می شود.

این مقاله می افزاید که سیاره فراخورشیدی TOI-۴۶۰۳b افزودنی ارزشمندی به جمعیت کمتر از پنج سیاره غول پیکر با جرم بالا و در ناحیه همپوشانی کوتوله قهوه ای کم جرم است. به زبان ساده، این سیاره می تواند در جایی بین ستاره های کوتوله قهوه ای و سیاره ها قرار گیرد. کوتوله های قهوه ای اجرامی هستند که جرمی بین سیاره های غول پیکر مانند مشتری و کوچکترین ستاره ها دارند.

در نهایت، کشف این سیاره فراخورشیدی جدید می تواند درک ما از شکل گیری کوتوله های قهوه ای و سیاره های غول پیکر را کامل کند.

این مقاله برای انتشار در مجله Astronomy & Astrophysics Letters پذیرفته شده است.

منبع:

1402/01/11
13:08:33
5.0 / 5
180
تگهای خبر: تولید , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات