رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی:

ایران رتبه 16 جهان را در مقالات آی اس آی دارد

ایران رتبه 16 جهان را در مقالات آی اس آی دارد دیجیتالر: مشهد - مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی اظهار داشت: سهم ایران از مقالات آی اس آی در 20 سال قبل (1997تا 2017) 1.4 درصد است و كشورمان در سالهای 2016 و 2017 رتبه شانزدهم دنیا را در تولید این مقالات به دست آورده است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا وحید احمدی، سه شنبه در آیین گشایش بیست و ششمین همایش مهندسی برق ایران در دانشگاه صنعتی سجاد مشهد اضافه كرد: این در شرایطی است كه سهم ایران از مقالات آی اس آی سال 2017 به 1.9 درصد رسیده و كشورمان در طول 20 سال قبل روند رو به رشدی را در تولید مقالات طی كرده است.
وی اظهار داشت: از مجموع 40 میلیون مقاله آی اس آی ثبت شده در 20 سال قبل توسط ایران، 2 میلیون و 500 هزار مقاله، معادل 6 درصد مربوط به مهندسی برق بوده و سهم مهندسی برق در میان 15 دانشگاه برتر دنیا از مقالات تولید شده آی اس آی 6.15 درصد بوده است.
احمدی ادامه داد: جهت گیری رشد علمی كشور در شرایط كنونی، پیگیری و تحقق دانشگاه نسل سوم و كارآفرین و تولید دانشگاهی است كه در تحقق ارتباط با صنعت بتواند در توسعه پایدار كشور اثرگذار باشد.
وی اضافه كرد: باید میزان تاثیر مهندسی برق در دانشگاه نسل سوم، تولید فناوری و تولید رشته های بین رشته ای یا فرارشته ای، دیپلماسی علمی و نظام نوآوری مشخص شود.
مشاور وزیر علوم اظهار داشت: در شرایط كنونی ورود به شبكه مهندسی در كشور كاهش یافته و گرایش دانش آموزان در مقطع متوسطه به سمت رشته های تجربی است كه باید برای این مورد چاره ای اندیشید.
وی اضافه كرد: باید تلاش كرد، خروجی دانشجو از شبكه مهندسی برق دانشگاه های كشور، ماهر و كارآفرین باشد و بتواند با نوآوری مشكل بخش صنعت كشور را حل كند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

* 20 هزار روستا زیر پوشش شبكه دیتا قرار دارند
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این همایش اظهار داشت: هم اینك نزدیك به 20 هزار روستای كشور زیر پوشش شبكه دیتا قرار دارند و امید است تا آخر فعالیت این دولت همه روستاها زیر پوشش این شبكه قرار گیرند.
نصرالله جهانگرد با تاكید بر اهمیت آی.سی.تی در دنیای امروز، اظهار نمود: افزایش عملكرد و دستاوردهای مالی – اقتصادی مربوط به تاثیر آی.سی.تی است و از تركیب این حوزه با حوزه های صنعت و خدمات، ادبیات جدیدی با عنوان انقلاب صنعتی چهارم خلق می گردد كه به ما اجازه می دهد در لبه تحولات، ارزش افزوده های بزرگی را به دست آوریم.
وی بیان كرد: شبكه ارتباطی و دیتای كشور، شبكه پوشا و پلت فرم مناسبی است كه هر روز عمق كیفیت آن بیشتر می گردد و الان در تمام هزار و 246 شهر كشور نسل 3 و 4 دیتا و شبكه موبایل قابل دستیابی است و در دسترس همگان قرار دارد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاثیر فناوری دیجیتال در صنعت برق كشور اظهار داشت: اثر تركیبی فناوری در صنعت برق هزینه ها را می كاهد و سبب پاسخ دهی هوشمند به تقاضای برق، یكپارچه سازی منابع متنوع انرژیهای تجدیدپذیر و به كارگیری شارژ هوشمند برای خودروهای برقی می گردد.
وی افزود: استفاده از فناوری دیجیتال در صنعت برق سبب می گردد كه استرس بر روی شبكه كنترل شود، پنج سال عمر سرمایه گذاری در صنعت برق افزایش یابد و سبب حدود 80 میلیارد دلار صرفه جویی در 25 سال آینده شود.
وی با اشاره به اینكه هوشمندسازی صنعت برق سبب كاهش مصرف می شود، تصریح كرد: باید مشخص شود كه برای هوشمندسازی شبكه برق چه در سطح تولید و تولید ارزش افزوده و بهره وری در نهاده ها و چه در حوزه مصرف، چه پارامترهایی باید تعیین كرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: چالشی كه در مسیر هوشمندسازی بخش های مختلف در كشور وجود دارد، این است كه به علت تاخیر در تخصیص و تامین منابع مالی، دچار تغییر سریع فناوری ها می شویم.
جهانگرد اضافه كرد: معمولا اجرای پروژه ای كه آغاز می گردد به علت اینكه بیش از اندازه طول می كشد، در زمان اجرا، فناوری به كاررفته در آن مرده است و ارزش افزوده اقتصادی ندارد.
وی تصریح كرد: باید مكانیزم های تامین سرمایه برای تغییر و دگردیسی در فناوری كشور به نحوی محاسبه شود كه زمان بندی مناسب برای این كار رعایت شود.

*نصب 27 هزار شمارشگر هوشمند در خراسان رضوی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی هم در این آیین اظهار داشت: مشهد با نصب مولد برقی به قدرت 12 اسب بخار، اولین شهر كشور بود كه از برق برخوردار شد و هم اینك این استان با تولید پنج هزار و 200 مگاوات برق شرایط مطلوبی دارد.
محمد مقدوری اظهار نمود: هم اینك هم همه روستاهای بالای 20 خانوار كشور و همه روستاهای بالای 10 خانوار خراسان رضوی از نعمت برق بهره مند هستند، این در شرایطی است كه 1.5 میلیارد نفر در دنیا و 100 هزار نفر در خاورمیانه برق ندارند.
وی بیان كرد: از جانب دیگر ایران 1.5 برابر متوسط مصرف انرژی برق در جهان و 3.6 برابر متوسط مصرف انرژی برق كشورهای پیشرفته، مصرف دارد و دهمین مصرف كننده انرژی برق دنیا و چهارمین مصرف كننده گاز جهان است و سالانه 600 میلیون تن دی اكسید كربن تولید می كند.
وی تصریح كرد: در فرهنگ مصرف باید برنامه ریزی اساسی داشت و باید در نوع مصرف و تنوع دادن به سبد مصرفی اهتمام ورزید.
معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینكه در افق 25 ساله این استان برنامه تولید و مصرف انرژی برق تدوین شده است، اضافه كرد: در این راستا پنج نیروگاه مولد برق با حجم تولید 2 هزار و 180 مگاوات ساعت در استان نصب و به راه افتاده است.
مقدوری، هوشمندسازی شبكه انتقال و توزیع در مشهد و تبدیل شبكه ضعیف با كابل مسی به كابل های خودنگهدار، نصب 27 هزار شمارشگر هوشمند در خراسان رضوی و كسب رتبه كمترین تلفات برق كشور را از شاخص های این استان برشمرد.
به گزارش دیجیتالر به نقل از ایرنا بیست و ششمین همایش مهندسی برق ایران كه از امروز در مشهد شروع شده تا 20 اردیبهشت ماه ادامه دارد.
5132/7489


1397/02/19
13:14:41
5.0 / 5
4616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات