ابداع یك ربات انعطاف پذیر با قابلیت بالا رفتن از موانع

ابداع یك ربات انعطاف پذیر با قابلیت بالا رفتن از موانع به گزارش دیجیتالر پژوهشگران تركیه، نوعی ربات كوچك و انعطاف پذیر ابداع نموده اند كه می تواند به راحتی از موانع محیط اطراف خود بالا برود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، پژوهشگران "دانشگاه بیلکنت" (Bilkent University) ترکیه، یک ربات کوچک چهارچرخ ابداع نموده اند که از مواد ساختاری نرم تشکیل شده است. انعطاف این ربات منحصر به فرد معروف به "اسکواد" (SQuad) نسبت به ربات های کوچک کنونی بیشتر است؛ در نتیجه بهتر می تواند از موانع محیط اطراف خود عبور کند.
"اونور اوزکان" (Onur Ozcan)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما حدودا یک دهه روی ربات های کوچک کار کرده ایم. باآنکه این ربات ها مزایای بسیاری مانند هزینه کم و توانایی دستیابی به فضاهای محدود را دارند اما با یک مشکل بزرگ یعنی محدودیت توانایی تحرک به خصوص در نواحی ناهموار همراه هستند.
این ربات های کوچک هنگام حرکت در محیط اطراف، به آسانی گرفتار می شوند چونکه نمی توانند از موانع سر راه خود بالا بروند یا از آنها دوری کنند. اوزکان و همکارانش در پژوهش خود تلاش کردند تا با به کارگیری اصلی معروف به "سازگاری بدن" بر این محدودیت غلبه کنند.
اوزکان اظهار داشت: ما باور داریم که انعطاف پذیر ساختن ربات های کوچک، به سازگاری بدن آنها برای بالا رفتن از موانع کمک خواهد نمود. این فرایند، مانند سیستم بیولوژیکی بیشتر موجودات همچون حشرات یا موش ها عمل می کند.
اسکواد، رباتی به اندازه کف دست است که پژوهشگران آنرا از مواد نرم مانند "پلی دی متیل سیلوکسان" (PDMS) ساخته اند. پاهای نرم اسکواد، امکان چرخش را برای آن امکان پذیر می کنند.


اوزکان افزود: بیشتر ربات های نرم، از محرک های پنوماتیک ساخته می شوند. این محرک ها به راحتی با مواد نرم کار می کنند و ادغام می شوند اما به یک منبع هوای فشرده نیاز دارند که به سنگین شدن ربات ها منجر می شود. ما تصمیم گرفتیم رباتی را طراحی نماییم که این مشکل را برطرف کند. استفاده از مواد نرم و محرک ها باعث شد که ربات سازگاری داشته باشیم.
پژوهشگران این ربات را در مجموعه ای از آزمایش ها مورد بررسی قرار دادند و حرکت آنرا با ربات های ساخته شده از مواد خشک مقایسه کردند. اسکواد در این آزمایش ها توانست به صورت موثرتری از موانع بالا برود.
این ربات توانست بر خیلی از موانعی که ارتفاع آنها از ارتفاع بدن خودش 1.44 برابر بیشتر بود، غلبه کند اما ربات خشکی که در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفت، توانست فقط از موانعی بالا برود که ارتفاع آنها 0.88 برابر بیشتر از ارتفاع بدن خودش بود.
اوزکان افزود: ما باور داریم که با چنین پیشرفتی می توانیم این ربات را برای جستجو یا پیدا کردن افرادی که زیر آوار ساختمان مانده اند، به کار بگیریم.
شاید رباتی که اوزکان و همکارانش ابداع نموده اند، در آینده بتواند خیلی از مأموریت های ساده روی زمین را انجام دهد. انعطاف بالا، سازگاری بدن و توانایی بالا رفتن از موانع، به این ربات امکان می دهد تا در بین شکاف های کوچک بخزد و در نواحی ساختاربندی نشده و ناهموار حرکت نماید.
این پژوهش، در مجله "IEEE Robotics and Automation Letters" به چاپ رسید.1399/02/07
13:23:11
5.0 / 5
3176
تگهای خبر: ربات , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات