تخمین فراوانی جمعیت ماهی ها با اندازه گیری دی ان ای موجود در آب

تخمین فراوانی جمعیت ماهی ها با اندازه گیری دی ان ای موجود در آب دیجیتالر: طبق مطالعه جدید پژوهشگران ˮموسسه ملی مطالعات زیست محیطیˮ، ˮدانشگاه توهوكوˮ، ˮدانشگاه شیمانهˮ، ˮدانشگاه كیوتوˮ، ˮدانشگاه هوكایدوˮ و ˮدانشگاه كوبهˮ امكان تخمین فراوانی جمعیت گونه های مختلف ماهی با بهره گیری از دی. ان. ای موجود در آب وجود دارد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان روش جدیدی را برای برآورد فراوانی جمعیت گونه ماهی ها(یا بطور عام تر آبزیان) با بهره گیری از اندازه گیری غلظت دی. ان. ای محیطی در آب به وجود آورده اند.
مولکول های دی. ان. ای از ارگانیسم های موجود رها می شوند، با جریان آب به نواحی مختلف منتقل می شوند و سرانجام تخریب می شوند. در یک محیط طبیعی، این فرایندها می توانند به روشی پیچیده انجام شوند.
"کیئیچی فوکایا"(Keiichi Fukaya) یکی از پژوهشگران این مطالعه از موسسه ملی مطالعات زیست محیطی اظهار داشت: این مسئله، روش سنتی اندازه گیری جمعیت برمبنای دی. ان. ای محیطی را که در آن حضور یک رابطه قطعی بین غلظت دی. ان. ای محیطی و فراوانی جمعیت بسیار مهم می باشد، پیچیده و محدود می کند. ما فکر کردیم وقتی ما فراوانی جمعیت را بوسیله دی. ان. ای محیطی تخمین بزنیم باید این فرآیندهای اساسی دی. ان. ای محیطی، پوست اندازی، انتقال و تخریب مورد توجه قرار گیرند.
دانشمندان این ایده را با بهره گیری از یک مدل هیدرودینامیکی عددی انجام دادند که صریحاً فرآیندهایی را برای شبیه سازی توزیع غلظت دی. ان. ای محیطی در یک منطقه آبزی به کار می گرفت.
فوکایا در ادامه توضیح داد: با حل این مدل در جهت معکوس، می توان میزان فراوانی جمعیت ماهی را بر طبق توزیع مشاهده غلظت دی. ان. ای محیطی تخمین زد.
ایده و چارچوب ارائه شده در این مطالعه، سنگ بنایی برای نظارت بر اکوسیستم ها بوسیله تجزیه و تحلیل دی. ان. ای محیطی است. با ترکیب مشاهدات میدانی، تکنیک های زیست شناسی مولکولی و مدلسازی ریاضی / آماری، دامنه تجزیه و تحلیل دی. ان. ای محیطی فراتر از تعیین حضور یا عدم حضور گونه های مورد هدف توسعه می یابد.
منبع:

1399/04/14
18:33:13
5.0 / 5
2426
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات